Erişilebilirlik

Güney Kore Yeni Hava Sahası İlan Etti


Güney Kore Savunma Bakanlığı sözcüsü yeni hava savunma bölgesini açıklarken
Güney Kore, hava savunma bölgesini genişlettiğini açıkladı. Yeni bölge, Çin’in geçenlerde ilan ettiği hava savunma sahasıyla kısmen çakışıyor.

Güney Kore Savunma Bakanlığı yeni bölgenin 15 Aralık’ta yürürlüğe gireceğini ve güney kıyıları açığındaki sığ sularda Çin’in Suyan adını verdiği batık kayalıkları da kapsayacağını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Güney Kore’nin karar almadan önce Washington ile görüş alışverişinde bulunduğunu açıkladı.

Çin'in geçen ay hava savunma sahasını kurmasının ardından bölge ülkeleri durumu kınamıştı. Sahanın içinde Çin ve Japonya arasında ihtilaflı adalar ve Güney Kore'nin de hak iddia ettiği bazı kayalıklar yer alıyor.

Çin, bölgeye giren tüm uçaklardan önce bir uçuş planı vermelerini istiyor.
Amerika, Japonya ve Güney Kore Çin’e meydan okuyarak geçtiğimiz günlerde bölgeye savaş uçakları gönderdi. Çin uçuşlara müdahale etmedi ancak kendisi de bölgeye savaş uçakları göndererek bir çatışma olasılığı korkusunu arttırdı.

Amerika Başkan Yardımcısı Joe Biden, Cuma günü Güney Kore’nin başkenti Seul’da bir üniversitede yaptığı konuşmada ABD’nin Çin hava savunma bölgesini tanımadığını belirtti.

Biden Perşembe günü de Pekin’de Çin’in Doğu Denizi’ndeki yeni hava savunma sahasının bölge için “ciddi endişe” yarattığını söylemişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalarda ise Amerika’dan bu konuda uluslararası hukuka uygun “adil ve objektif bir tutum” bekledikleri belirtiliyor.
XS
SM
MD
LG