Erişilebilirlik

Güney Kore, Kuzey'deki Çalışanlarını Geri Çekmeye Hazırlanıyor


Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore'nin dün doğu kıyılarına konuşlandırdığı füzenin Amerika için tehlike oluşturmayacağı görüşünde

Güney Koreli bir bakan eğer durum tehlikeli hale gelirse Kuzey Kore’deki ortak sanayi kompleksindeki çalışanları bölgeden geri çekebileceklerini söyledi.

Güney Koreli bakan Ryoo Kihl-Jae Cuma günü gazetecilere yaptığı açıklamada Güney Koreli personel için durum 'yüksek tehlike' teşkil etmediğinden şimdilik Kaesong’daki personeli çekmek için acil bir planlarının olmadığını bildirdi. Bakan, tahliyenin nasıl gerçekleştirileceği ile ilgili detay vermedi.

Güney ve Kuzey Kore arasında bulunan Kaseong sanayi kompleksi, Kuzey Kore’deki Pyongyang yönetiminin en önemli mali kaynağı durumunda.

Amerika önümüzdeki günlerde Kuzey Kore’nin füzelerinden birini fırlatmasını bekliyor.

Amerika Savunma Bakanlığı yetkilileri Amerika’nın Sesi’ne yaptıkları açıklamada, Kuzey Kore’den gelen tehditleri ciddiye aldıklarını ve önümüzdeki günlerde Pyongyang’dan gelebilecek bir füze fırlatma olasılığına karşı hazırlıklı olduklarını belirtti.


Dün Kuzey Kore ordusunun, Amerika’ya karşı nükleer bir saldırı için nihai onay verdiği açıklanmıştı. Uzmanların çoğu Kuzey Kore’nin bu tehditi gerçekleştiremeyeceği konusunda hemfikir.

Güney Kore, kuzeydeki komşusunun füzelerinden birini ülkenin doğu kıyısına taşıdığını doğrularken Savunma Bakanı Kim Kwan-jin füzenin kayda değer boyutlarda görünüyor olsa da Amerika topraklarına ulaşmasının zor olduğunu söyledi.
XS
SM
MD
LG