Erişilebilirlik

Güney Kore BM Güvenlik Konseyi'ne Başvuruyor


Güney Kore Cumhurbaşkanı Kuzey Kore’nin, Güney’e ait bir savaş gemisini batırmasının bedelini ödeyeceğini açıkladı.

Televizyonda halka hitap eden Lee Myung-bak, Kuzey Kore’ye yaptırım uygulaması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne başvuracaklarını bildirdi. Lee, Kuzey Kore’ye ait ticari gemilerin Güney karasularına girmesini yasaklarken, bu ülkeyle ortak endüstri parkı projesi dışında her türlü ticaret ve alışverişin askıya alınacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak, Pyongyang hükümetinin yeni bir saldırıda bulunması durumunda kendilerini savunma hakkını kullanacaklarını hatırlatmakla birlikte, çatışma arayışı içinde olmadıklarını kaydetti.

Güney Kore’nin Kuzey’i bir savaş gemisini torpilleyip batırmakla suçlamasından bu yana iki ülke arasında gerginlik artmış bulunuyor.

Mart ayında meydana gelen olayda 46 Güney Koreli denizci ölmüştü.

Olayı “askeri tahrik” olarak tanımlayan Güney Kore, 1953’de Kore Savaşı’nı sona erdiren ateşkesin ihlal edildiğini savunuyor. Kuzey Kore ise suçlamayı reddediyor, olayı kendisinin soruşturacağını bildiriyor.

Uluslararası toplum üyelerinin çoğu Kuzey Kore’yi kınadı. Bununla birlikte Güvenlik Konseyi’nin alacağı tavır henüz netlik kazanmadı.

XS
SM
MD
LG