Erişilebilirlik

Güneydoğu’da Kadına Yönelik Şiddetin Vahim Tablosu


25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü nedeniyle Diyarbakır Barosu ve İHD tarafından hazırlanan raporlarda, durumun vahameti gözler önüne serildi.

Baro, belediyelere kayyum atanmasının ardından, kadınların kazanımlarını kaybettiğini vurguladı. İHD ise son bir yılda Doğu ve Güneydoğu’da 53 kadının öldürüldüğünü açıkladı.

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi tarafından yapılan açıklamada, bölgede kadına yönelik şiddetin ulaştığı boyutlar gözler önüne serildi. Merkez sorumlusu Avukat Gamze Yalçın tarafından yapılan açıklamada, belediyelere atanan kayyumların kadın kurumlarına yönelik tutumları eleştirildi. Yalçın, kayyumlardan sonra kadınların bütün kazanımlarını kaybettiklerini savunarak, ”OHAL ile belediyelere kayyum atanması ve kayyumlar tarafından yerel yönetimlerce oluşturulmuş Kadın Daire Başkanlıklarının lağvedilmesi, OHAL KHK’ları ile birçok kadın kurumunun kapatılması, kadın hakları alanında çalışan aktivistlerin tutuklanarak cezaevine kapatılması, kadın belediye eş başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmış olması kadın kazanımları ve iradesinin ortadan kaldırılmasını hedefleyen uygulamalardır. GREVIO (İstanbul Sözleşmesi’nin denetim organı) raporunun resmi olmayan çevirisinde; “İstanbul sözleşmesinin kapsadığı her türlü şiddetle mücadele için STK’ların güçlendirilmesi, kadın STK’ların dahil olduğu sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile politikaların geliştirilip uygulanması ve uygulamanın izlenmesi, özellikle toplumda ayrımcılığa maruz kalan veya maruz kalması mümkün kadınları etkileyen-kırsal kesimlerde yaşayan kadınlar, belirli etnik gruplara dahil kadınlar–örneğin Kürt kadınları – engelli kadınlar, lezbiyen kadınlar, göçmen ve mülteci kadınlar vurgusu yaparak şiddeti önlemeye ve bununla mücadele etmeye ilişkin tedbirlerin alınması gerektiği ifade edilmiştir” dedi.

Yalçın, 2018 yılı içerisinde bin 119 kadının merkeze başvurduğunu belirterek, ”2018 yılında (01.01.2018 ve 21.11.2018 tarihleri arasında), Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezimize 1119 Kadın başvuru yapmıştır. Başvuran kadınların 606’sı fiziksel şiddet, 630’u sözel şiddet, 609’u duygusal şiddet, 600’ü ekonomik şiddet, 272’si kültürel şiddet, 505’i tehdit, 245’i cinsel şiddete maruz kaldığını beyan etmiş olup, başvuruculara Merkezimizce hukuki destek sunulmuştur. Bu tablo bile tek başına kadına yönelik şiddetin ulaşmış olduğu vahim boyutları göstermektedir” diye konuştu.

Kadına yönelik şiddete ilişkin bir rapor da İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi tarafından hazırlandı. Doğu ve Güneydoğu’da son bir yılda 53 kadının cinayete kurban gittiği vurgulanan raporda 25 Kasım 2017 ile 23 Kasım 2018 tarihleri arasındaki bazı tespitler;

-9 kadın intihar etti, 1 kadın intihara teşebbüs etti.

-Aile içi şiddet sonuç 43 kadın öldürüldü, 18 kadın yaralandı, 2 kadın cinsel saldırıya uğradı.

-Toplumsal alanda şiddet sonucu 10 kadın öldürüldü, 12 kadın yaralandı, 12 kadın cinsel istismara uğradı, 1 kadın kaçırıldı, 2 kadın fuhuşa zorlandı.

Kadın cinayetlerinde, 12 olayla Adıyaman ilk sırayı aldı. 12 erkeğin kadınları öldürdükten sonra intihar ettiği belirtilen raporda, son altı yılda bölgede 374 kadın cinayeti işlendiği vurgulandı.

XS
SM
MD
LG