Erişilebilirlik

Günde 6 Saatten Az Uyku Ömrü Kısaltabilir!


Amerikalı çalışanların yaklaşık yüzde 30’unun yetersiz uyuduğu saptandı. Amerikan Hastalıkları Kontrol ve Engelleme Dairesi’nin araştırmasına göre 40 milyonu aşkın Amerikalı günde 6 saatten az uykuyla işe gidiyor. Bu da, çalışan nüfusun yaklaşık yüzde 30’unun yetersiz uykuyla mesai yaptığını gösteriyor.

Araştırmada Ulusal Uyku Vakfı’nın “günde 9 saat uyku” önerisine uyamayan bu çalışanların hem kendileri hem de birlikte çalıştıkları iş arkadaşları için zaman zaman ölümle sonuçlanabilen ciddi riskler oluşturduğu kaydediliyor.

Gece Vardiyasında Çalışanlarda Risk Daha Yüksek


Araştırmaya göre yetersiz uyuyan çalışanların büyük bölümü gece vardiyası yapanlar. Gece vardiyasında çalışıp 6 saatten az uyuyanların oranının yüzde 44’ü bulduğunu belirten uzmanlar, bu oranın gündüz çalışanlarda yüzde 29’a gerilediğini söylüyor.

Araştırmayı değerlendiren bazı uzmanlar, “Sabah çalar saati en az iki kez susturup, uykuya devam ediyorsanız bu uykunuzu alamadığınız anlamına gelir” diyor.

Yetersiz Uykunun Yol Açtığı Sağlık Sorunları

Uzmanlar, yeterli uykunun önemini bir kez daha çiziyor. Uykunun faydaları arasında şunları sıralamak mümkün:


- Birçok araştırmaya göre günde 7 saatin altında uyuyanlarda obezite riski de artıyor.

- Yetersiz uyuyanlarda yağlı ve zararlı yiyeceklere eğilim gösterme oranı artıyor. Araştırmalar bu konuda kadınlarda riskin daha yüksek olduğuna işaret ediyor.

- Yetersiz uyku kan basıncının artmasına, vücutta insülin direncinin oluşmasına yol açabiliyor.

- Baş dönmesi ve denge kayıpları artabiliyor.

- Londra Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre yıllarca 6 ila 8 saatin altında uyumak beyninizin 4 ila 7 yıl erken yaşlanmasına yol açabiliyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG