Erişilebilirlik

Gültekin: 'Türkiye'de Halk İkiye Bölündü'


Londra'da Türkiye Araştırmalar Merkezi'nin (Centre for Turkey Studies) düzenlediği bir konferansa katılan gazeteci Levent Gültekin, Türkiye'deki siyasi kriz ve seçim süreci üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Gültekin yaptığı konuşmada 7 Haziran genel seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın genel seçim kararı almasının ardındaki nedeni, hukuk zeminindeki hatalardan kaynaklı korkuya bağlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümetinin, kurulacak olan bir koalisyon hükümeti tarafından zora sokulacağını, bu nedenle seçim kararı alındığını söylüyor. Ancak bunun HDP'nin baraj altında kalması ve ülkede bir kaos ortamı yaratılmaya çalışılması ile desteklendiğini aktarıyor. Tüm bunların "eskiden ben vardım güven vardı huzur vardı şimdi kaos var" söylemlerinin büyük etki yaratması ve AK Parti hükümetinin iktidarı elinde tutmaya çalışmasını sağlamak için yaptığı planın bir parçası olduğunu belirtiyor.

PKK edilgen olmaktan çıksın etken olsun

7 Haziran'da yapılan seçim öncesi HDP'nin seçim barajını aşması halinde ülkenin savaş ortamına çekileceğini, Kürt siyasi hareketinin devlet savaş dediğinde savaşan, barış dediğinde barışan bir noktaya geldiğini belirten gazeteci Levent Gültekin, PKK'nın edilgen olmaktan çıkması etken olması gerektiğini barış sürecinin devamı ve varlığı için bunun gerekli olduğunu savundu.

"Şimdi seçimlere gidiyoruz ne olacak ? hiç kimse bilmiyor. Eminim ki Tayyip Erdoğan da bilmiyor. Bundan emin olabilirsiniz çünkü tahmin değil, etrafından aldığım bilgiler."

Seçimden önce, kendisi ile birlikte birçok gazetecinin AKP'nin şiddet eğilimli siyasi bir politika izleyeceğini defalarca yazması ve uyarmasına rağmen planın tıkır tıkır işlediğini belirten Gültekin PKK'nın hükümet tarafından uygulanan bu politikaları engelleyebilecek durumdayken neden engellemediğini bilmediğini söylüyor.

Toplumda barış süreci kabul gördü

Barış sürecinin sadece Kürtler tarafından değil milliyetçi Türk'er tarafından da kabul gördüğünü iddia eden Levent Gültekin "Kürtler meclise girerse ülkeyi bölerler" diyerek meclise girmesini istemeyenler, HDP'nin mecliste yer almasıyla ülkenin bölünmediğini gördüklerini, bugün o söylemlerde bulunanların demokrasi ve barış için HDP'nin mecliste yer almasını istediklerini ve herkesten daha çok HDP'ye sarıldıklarını" söyledi.

Türkiye'nin önünde barikatlar olduğunu en son barikatın da din barikatı olduğunu söyleyen gazeteci Levent Gültekin, Türkiye'de demokrasinin daha özgürlükçü, daha eşitlikçi olması gerektiğini sözlerine ekledi.

'Erdoğan barış sürecine engel oldu'

PKK ve çözüm süreci ile ilgili olarak, 30 yıllık bir örgütün birden bire silah bırakması için devletin onurlu bir çıkış yaratması gerektiğini birden bire silah bırakılmasının beklenemeyeceğini ancak PKK'nın silah bırakmaya çok yakın olduğunu belirten gazeteci Levent Gültekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın buna engel olduğunu savundu.

İktidarın gücü elinde bulundurmak adına sürekli oyunlar kurduğunu belirten Levent Gültekin geçmişte dindarların ve solcuların bu oyunları bozamadığını bugün aynı oyunların Kürtler için kurgulandığını sözlerine ekledi.

PKK'nın bu oyunları bozması için çatışma sürecinin içine çekilmemesi gerektiğini sözlerine ekleyerek çatışma sürecinde yer alan PKK'nın HDP'yi zor durumda bıraktığını ifade eden gazeteci Levent Gültekin, aydınlar, yazarlar, çizerler, gazeteciler olarak kendilerinin barışı desteklemek demokrasiyi güçlendirmek için ellerinden geleni yaptıklarını ancak demokrasiden ve demokrasi mücadelesinden söz eden PKK'nın şiddet eylemlerinde bulunmasının aydınları ve HDP'yi zora soktuğunu söylüyor.

Toplum ikiye ayrıldı, barış ve savaş isteyenler

Gültekin Türkiye'de toplumun ikiye ayrıldığını dindar-laik, Alevi-Sünni kavramlarının yerini barış-savaş kavramlarına bıraktığını, toplumunda barış isteyenler savaş isteyenler olarak ikiye ayrıldığını söylüyor. Gültekin gelinen noktada her iki söylemde bulunan tarafta da dindar laik Alevi sünni kürt Türk herkesin yer aldığı ancak AKP'nin savaş sözcülüğü yaptığını savunuyor.

Tutunacak dal yok

Sosyal medyanın önemine değinen Levent Gültekin herkesin düşüncelerini fikirlerini sosyal medya üzerinden paylaştığını belirtirken Türkiye'de herkesin birbirine korku aşıladığını öne sürüyor.

Tek başına bir gazetecinin hakkını savunacak bir güvencesi, tutunacak bir dalı olmadığını belirten Gültekin, Türkiye'de muhalefetin yeterince muhalefet yapmadığını söylüyor. İktidarın zayıflamasını bekleyen bir muhalefet yapısı olduğunu belirten Gültekin, demokrasilerde iktidarın zayıflamasını beklemek yerine muhalefetin güçlenmesinin gerekli olduğunu, muhalefet güçlendiği ölçüde iktidarın zayıflayacağını, Türkiye de siyasetin 1940'larda kaldığını yeninin dilinin olmadığını söylüyor.

'HDP - PKK ilişkisi kesilmemeli'

HDP'nin PKK ile ilişkisini kesmemesi gerektiğini, mecliste üç tane PKK ile ilişkisi olmayan partinin olduğunu kaydeden Gültekin kan akmasının durması için aksine HDP'nin PKK'yla ilişkisine devam etmesi gerektiğini savunuyor.

Erdoğan'ın hangi düğmeye basacağını hiç kimsenin bilmediğini, Erdoğan'ın bile bilmediğini kaydeden Gültekin ,çıkacak sonuçta IŞİD'in mi devreye sokulacağının yoksa Türkiye'nin savaşa mı çekileceğinin belli olmadığını iddia etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG