Erişilebilirlik

Gülmen ve Özakça İçin Tutukluluğa Devam Kararı


Gülmen ve Özakça İçin Tutukluluğa Devam Kararı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hal çerçevesindeki KHK’larla mesleklerinden ihraç edilen ve terör örgütü üyeliği suçlamasıyla tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça’nın, yargılanmasına başlandı. Mahkeme, ilk duruşmada sanıkların tutukluluklarının devamına karar verdi.

190 gündür açlık grevinde olan ve yargılanmalarına bugün başlanan Gülmen ve Özakça, ilk duruşmaya katılamadı.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada savunma makamı, sağlık sorunları ve güvenlik gerekçesiyle müvekkillerinin duruşmaya katılamadığını açıkladı.

Davadan önce aralarında CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekili Mithat Sancar ve oyuncu İlyas Salman’ın da aralarında bulunduğu grup, Ankara Adliyesi önünde toplandı.

CHP milletvekili Mahmut Tanal, demokrasi ve özgürlük olmadan Türkiye’de hiçbir şeyin mümkün olmayacağını, baskıcı rejimi yıkmak için her şeyi feda etmeye hazır olduklarını söyledi. İlyas Salman da “Nuriye ve Semih için sınırsız özgürlük istiyoruz” dedi.

Basın açıklaması yapmak isteyen bir gruba polis müdahale etti, en az 20 kişi gözaltına alındı. Davanın ikinci duruşması 28 Eylül’de görülecek.

Gülmen ve Özakça, kendileri gibi KHK’lar görevlerinden atılanlarla birlikte Hükümetin dikkatini çekmek ve yargı yolu kapalı olan KHK’larla ihraçlara karşı tepki göstermek üzere Ankara’da süresiz oturma eylemi başlattı. Gülmen, 9 Kasım 2016’da, ardından Özakça 23 Kasım 2016’da TBMM’ye sadece yüzlerce metre uzaklıkta, Yüksel Caddesi’nde oturma eylemine başladı. Bu eyleme KHK’lardan etkilenen Esra Özakça, Veli Saçılık, Acun Karadağ gibi isimler de katıldı.

Oturma eylemi sırasında defalarca gözaltına alınmaları üzerine Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, 9 Mart günü açlık grevine başladıklarını kamuoyuna duyurdu. Gülmen ve Özakça, adli sicil temiz kağıdı alarak o güne değin haklarında herhangi bir terör örgütü bağlantısı bulunmadığını da paylaştı.

Sonrasında Gülmen ve Özakça henüz gerçekleşmemiş toplumsal eylemleri provoke ettikleri gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle 22 Mayıs’ta tutuklandı.

Cezaevi koşullarında eylemlerini sürdüren Gülmen ve Özakça, sadece tuzlu ya da şekerli su, bitki çayı ve B1 vitamini desteği alıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG