Erişilebilirlik

Cumhurbaşkanı Gül: 'Güç Dengesi Batı'dan Doğu'ya Kayıyor'


Cumhurbaşkanı Gül Londra'daki Chatham House'daki konuşmasını yaparken

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dünyada güç dengesinin Batı’dan Doğu’ya kaymaya başladığını söyledi. Gül, Londra’da yaptığı konuşmada yeni bir denge kuruluncaya kadar dünyanın küresel ve bölgesel krizlerle karşılaşacağı görüşünü savundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Londra’da Chatham House adlı ünlü İngiliz Kraliyet Araştırma Kurumu’nun ödülünü aldı. Kurum üyeleri Gül’ü, Türkiye’de uzlaşma ve ılımlılık ortamı yaratılmasındaki rolü nedeniyle bu ödüle layık gördü.

Gül, Londra’da kurum üyelerine hitaben yaptığı konuşmada dünyanın değiştiğini belirtti:

Günümüzde barış, istikrar ve refaha giden yolun demokratik değerler ve insan hakları standartlarının güçlendirilmesinden geçtiğini vurgulayan Gül, aynı şekilde hukuk düzeni, çoğulculuk, eşitlik ve farklı görüşlere saygı gibi değerlerin de artık yadsınamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül dünyanın sağlam bir dengeden yoksun olduğunu, iki süper gücün çevresinde kurulan güç dengesinin Soğuk Savaş sonrası ortadan kalktığını kaydetti.

Batı’nın uluslararası güç dengesindeki göreceli ağırlığının kademeli olarak azaldığını belirten Gül Çin, Hindistan, Brezilya ve Rusya gibi yükselen güçlerin uluslararası ilişkilerin çekim merkezini Asya ve Doğu’ya kaydırdığını söyledi.

Gül, bu gelişmenin Avrupa Birliği için Türkiye’yi üyeliğe kabul etmeyi stratejik bir zorunluluk haline getirdiği görüşünü savundu.

Türkiye’nin üye olmasıyla Avrupa Birliği’nin zayıflamayacağını, aksine siyasi ve ekonomik açıdan güçleneceğini söyleyen Gül, bunu 21’inci yüzyılın ilk çeyreğinde tarihi önemi büyük bir dönüm noktası olarak tanımladı.

Türkiye, Avrupa Birliği ile üyelik görüşmelerine 2005 yılında başladı ancak Fransa gibi ülkelerin karşı çıkması nedeniyle önümüzdeki on yıl içinde birliğe katılması beklenmiyor. Avrupa Birliği yetkilileri ayrıca, Türkiye’nin yargıdan bağımsız medyaya kadar siyasi ve sivil kurumlarının güçlülüğü konusunda ciddi kaygıları olduğunu söylüyor.

Gül, Türkiye’nin düzeltmesi gereken bazı eksiklikleri olduğunu kabul etti, ancak ülkede ifade özgürlüğü bulunduğunu vurguladı.

XS
SM
MD
LG