Erişilebilirlik

Ahmet İnsel: ‘Güç Birikti, Cerahat Taştı’


Türkiye’nin önde gelen akademisyenlerinden Ahmet İnsel operasyon sürecini Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi

Türkiye’yi sarsan yolsuzluk operasyonun arkasında AK Parti hükümeti ile Gülen Hareketi arasındaki gerginliğin neden olduğu yorumları sadece Türkiye’de değil, yabancı basında da sık sık yer alıyor. Türkiye’nin önde gelen akademisyenlerinden Ahmet İnsel yaşanan süreci Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi.

Radikal Gazetesi yazarı akademisyen Ahmet İnsel, yolsuzluk operasyonunun
dershanelerin kapatılmasıyla iyice ortaya çıkan bir çatışmanın sonucu olduğunu savundu. İnsel, çatışmanın çıkış noktasının MİT’in başındaki ismin tutuklanma teşebbüsü sürecinde en zirve noktasına ulaştığını söylüyor.

“Devlet birden fazla gücün elinde paylaşım alanı”

Profesör İnsel, Türkiye’de devletin birden fazla gücün elinde paylaşım alanı haline geldiğini, ortaklık bitince de tarafların birbirlerini tasfiye etmek için karşı hamleler yaptığını öne sürdü.

"Hükümetin 12 yıldır geçirdiği en büyük sarsıntı”

Amerika’nın Sesi Türkçe Bölümü’ne İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bazı emniyet müdürlerinin görevden alınmasını ‘karşı atak’ olarak niteleyen İnsel, bu sayede basın aracılığıyla dışarıya sızan bilgi ve belgelerin kontrol altına alınmak istediğini savundu. Profesör İnsel, Mehtap Çolak Yılmaz’ın sorusu üzerine, operasyon kapsamında oğulları gözaltına alınan bakanların istifa etmesinin, partinin daha fazla zarar görmesini önleyebileceğini, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugüne kadar benzer durumlarda bunun tam aksi davrandığını vurguladı. Prof. Dr. Ahmet İnsel ayrıca yaşananları, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin son 12 yıllık iktidarında yaşadığı en büyük sarsıntı olarak tanımladı.

“AKP seçmeni yolsuzluk konusunda hassas”

Türkiye’yi sarsan yolsuzluk operasyonunun yaklaşan yerel seçimlere etkisinin mutlaka olacağını belirten Ahmet İnsel, “AKP seçmenleri açısından yolsuzluk hassas bir konu. İddialar doğrulanırsa, kemik AKP seçmeni değil başka partilere oy vermek, seçimlerde oy vermemek gibi bir tavır içine girebilirler” şeklinde konuştu.

“Paralel devlet, AKP’nin bilgisi dâhilinde kuruldu”

Profesör Ahmet İnsel, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kendi içinde temizlik yapmadan, şu an içinde bulunduğu durumdan çıkmasının zor olduğunun altını da çizerek, son dönemde sıkça dile getirilen “devlet içinde devlet” kurularak “paralel devlet” oluştuğu iddiaları konusunda da hepsinin AKP’nin bilgisi ve sorumluluğu dahilinde gerçekleştiğini savundu.

“Güç birikmesi oldu”

Amerika’nın Sesi’ne, bugün yaşanan olayları, Türkiye’de uzun yıllar ‘güç birikmesi’ sonucu oluşan ‘cerahat taşması” olarak niteleyen İnsel, bu tür çatışmalarda sistemin değişmediğini, tarafların yer değiştirerek eski sistemi devam ettirdiklerini, dolayısıyla bundan sonra olacakları kestirmenin zor olduğunu sözlerine söyledi.

Ahmet İnsel ile yaptığımız söyleşiyi aşağıdaki ses dosyasından dinleyebilirsiniz

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:09:31 0:00
Linki indirmek için
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG