Erişilebilirlik

Guantanamo'nun Kapatılması İçin Beyaz Saray'ın Önünde Gösteri


Guantanamo'nun Kapatılması İçin Beyaz Saray'ın Önünde Gösteri

İnsan hakları örgütlerinden oluşan bir koalisyon, Guantanamo tutukevine ilk terör zanlılarının yerleştirilmesinin onuncu yıldönümünde Beyaz Saray’ın önünde gösteri düzenledi. Göstericiler, Başkan Barack Obama’yı, bu tartışmalı tutukevini kapatmaya çağırdı.

Turuncu renkli tulumlar giyen ve başlarına siyah çuvallar geçiren protestocular Guantanamo’da hala tutulan 171 kişinin durumuna dikkati çekti.Göstericiler, soğuğa ve yağan şiddetli yağmura aldırmadan Beyaz Saray önünde slogan attı.

Uluslararası Af Örgütü’nden Tom Parker, “Guantanamo on yıldır faaliyette ve bu çok uzun bir süre. Kimseyi güvende tuttuğu da yok. Yalnızca siyasi nedenler yüzünden açık tutuluyor. Gerçekte yararlı bir amaca hizmet etmiyor. Guantanamo Amerika’nın saygınlığına leke sürüyor,” şeklinde konuştu.

Guantanamo kampında son on yıl içinde 780 kişi tutuklu kaldı.

Tutukevinin kapatılmasını isteyenler, kalan tutukluların Amerika’nın ulusal güvenliğine tehdit oluşturmadığında ısrar ediyor.

Guantanamo'nun Kapatılması İçin Beyaz Saray'ın Önünde Gösteri
Guantanamo'nun Kapatılması İçin Beyaz Saray'ın Önünde Gösteri


Beyaz Saray’ın önünde eylem düzenleyen gösterici Dan Burgevin, kendisini kelepçeleyip kafesin içine sokmuş: “Biz, insanları yargısız bir şekilde hapseden, ailelerinden ve sevdiklerinden uzak tutan bu çirkin uygulamayı hala sürdürüyoruz. Amerikalılar olarak kendimize sormalıyız, böyle bir muameleye maruz kalsak hoşumuza gider miydi?”

11 Eylül 2001 terör saldırılarından birkaç ay sonra, Amerika Afganistan’a girmiş, ele geçirilen ilk savaş tutsakları Guantanamo’ya götürülmüştü.

Kamp tutsakları turuncu mahkum tulumları ve kelepçelerle görüntülenirken insan hakları örgütleri, kamptaki sorgulama tekniklerini eleştirdi.

Tutukevini savunanlarsa, Amerika terörle mücadeleye devam ettiği sürece “düşman savaşçı” diye tanımladıkları kişilerin gözaltında tutulmasının gerekli olduğunu söylüyor.

Guantanamo'nun Kapatılması İçin Beyaz Saray'ın Önünde Gösteri
Guantanamo'nun Kapatılması İçin Beyaz Saray'ın Önünde Gösteri


Heritage Vakfından Cully Stimson da bu görüşte: “Bu insanları cezalandırmak için tutuklamıyorsunuz. Silahlı bir çatışma sırasında size karşı yeniden silahlanıp savaşmasını önlemek için yasal çerçevede gözaltında tutuyorsunuz. Bir yandan düşmanla savaşırken bir yandan da yeniden silahlanmasına izin veremezsiniz.”

Kamptaki eski tutuklular ise burada geçirdikleri zamanı modern insanlık tarihinin karanlık sayfası olarak tanımlıyor.

Moazzam Begg Guantanamo’da iki yıl kalmış: “Bu bir trajedinin, bölünen ailelerin yaşadığı acı ve eziyetin yıldönümü.”

Başkan Barack Obama göreve geldiğinde Guantanamo’daki tutukevini kapatma sözü vermişti, ama tutukluların nakil girişimleri Kongre’nin engeliyle karşılaştı.

Kongre üyesi Jim Moran siyasi anlamda sorunun çözümünü güç görüyor: “Amerikan halkı bu konuda daha iyi eğitilmezse ve demokratik süreç çerçevesinde daha girişken davranmazsa, çok fazla bir şey değişmeyecek.”

Guantanamo tutukevinin faaliyete başlamasından on yıl sonra protestolar devam ediyor.

Ancak tutukevinin yakın bir zamanda kapatılacağı konusunda hiçbir işaret bulunmuyor.


XS
SM
MD
LG