Erişilebilirlik

Gırtlak Kanseri Tedavisinde Son Gelişmeler


Gırtlak Kanseri Tedavisinde Son Gelişmeler

Ünlü aktör Michael Douglas’ın gırtlak kanserine yakalanmasının ardından birçok kişi bu hastalığı konuşur oldu. Douglas, doktorlarının kanseri yenme şansını yüzde 80 olarak belirlediklerini söylüyor. Gündem gırtlak kanseri tedavisindeki yeni gelişmeleri araştırdı.Michael Douglas son filminin galasında demeç vermekten kaçındı. Diğer oyuncularla poz verirken sessiz kalmayı tercih eden ünlü aktör gırtklak kanseri tedavisi görüyor.

Dünyada yılda yarım milyondan fazla kişi, beyin ve boyun kanserlerine yakalanıyor. Burun, ağız, gırtlak ve larenks kanseri vakalarının çoğuna gelişmekte olan ülkelerde rastlanıyor. Cleveland Kliniği’nden Doktor Michael Benninger gırtlak kanserinin belirtilerini şöyle açıklıyor: ”Özellikle sigara içenlerde nedeni açıklanamayan ve iki ila dört haftadan fazla süren ses kısıklığı varsa doktora görünmek gerekir. Yutkunurken acı hissetmek de gırtlak kanseri belirtisi olabilir.”

Ulusal Kanser Enstitüsü’nün yaptığı yeni bir araştırmaya göre birçok kanser vakası sigaradan kaynaklanıyor. Beş yıl boyunca yarım milyon kişinin izlendiği araştırmaya göre erkeklerin beyin ve boyun kanserlerine yakalanma riski kadınlara oranla daha yüksek. Sigara ve alkol tüketimiyse en büyük risk. İngiltere’deki Birmingham Hastanesi’nden Doktor Sat Parmar’a göre, aşırı alkol ve sigara tüketimi, bu kanser türlerine yakalanma riskini arttırıyor: ”Aşırı derecede alkol ve sigara tüketiyorsanız ağız kanserine yakalanma riskiniz bu alışkanlıkları olmayan birine oranla 26 kat daha fazla.”

Michael Douglas kemoterapi ve radyasyon tedavisi görüyor ancak gırtlak kanseri tedavisi cerrahi müdahale de içerebiliyor. Gırtlak ameliyatlarında artık robotlar kullanılıyor. Doktor Tod Huntley robotla yapılan ameliyatlarda neşter kullanmadan doğrudan boğaza girildiğini söylüyor. Huntley, ”Robotlu ameliyatlarda gırtlağın etrafındaki dokulara verilen zarar en aza iniyor. Bu bölgedeki tümörlerin tamamı artık soluk borusu kesilmeden, hastaya beslenme hortumu takılmadan daha rahat çıkarılıyor,” diye konuşuyor.

Robotlu ameliyatlar hastaların hastanede yattığı süreyi kısaltıyor, iyileşme sürecini hızlandırıyor, ameliyat izi ve yüz deformasyonlarını en aza indiriyor. Doktorların kanseri önlemeye yönelik en önemli tavsiyesiyse alkol ve sigaradan uzak durmak.

XS
SM
MD
LG