Erişilebilirlik

Grip Salgınıyla Mücadele Sürüyor


Grip Salgınıyla Mücadele Sürüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

Araştırmacılar virüslerin nasıl çalıştıklarını ve bakterilerden insan organlarına kadar nasıl canlı hücreleri ele geçirdiklerini belirlemeye çalışıyor

Houston’daki Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Jun Liu güçlü bir elektronik mikroskop kullanarak E. Coli bakterisini ve ona bulaşan T-7 virüsünü inceliyor.

“Virüsü ve hücrenin tamamını görmek mümkün.”

Liu, bugüne kadar bilimadamlarının bir virüsün genetik yapıtaşlarını başka bir hücreye nasıl yerleştirdiğini yalnızca tahmin edebildiklerini söylüyor.

“Giriş yapmadan önce bir kanala sahip değiller. Girişten sonra ise kanalı yok ediyorlar yani hiçbir şekilde görme şansınız olmuyor.”

Ancak Liu, bu çalışmada elektron mikroskobunu kullanarak hızla dondurulmuş bakteri ve virüs dolu karışımları incelemeyi başarmış.

“Çünkü dondurduğunuzda ara aşamanın fotoğrafını çekmiş gibi oluyorsunuz. Bu, araştırmanın önemli noktalarından biri çünkü bizden önce kimse bu ara aşamayı görmemişti.”

İleri teknolojiden yararlanılan araştırmada belli bir virüs kullanılmış ancak araştırmacılar yöntemin gelecekte grip ya da AIDS gibi hastalıklara neden olan başka virüsleri incelemeye de yarayabileceğini düşünüyor.

Teksas Üniversitesi Profesörü Ian Molineux de umutlu. Profesör araştırmada kullanılan virüs örneklerini hazırlamış.

“Eğer genetik yapı taşlarının hücrelere yazılışını engelleyen bir yöntem bulabilirsek bu, bize daha fazla anti-viral ilaçlar geliştirme fırsatı sunabilir.”

Amerika Bilim Geliştirme Derneği’nin Science dergisi için yarattığı bu animasyon, virüsün filizlerini çıkararak hücre yüzeyinde yürüyüşünü gösteriyor.

“Bundan sonra virüs hareket etmeyi bırakıyor ve bacaklar hücrenin yüzeyiyle bütünleşiyor. Ardından da enfeksiyon başlıyor.”

Molineux, Liu ve diğer araştırmacılarla yapılan ortak çalışmanın çok yararlı olduğunu söylüyor.

“Ortaklığımız çok güçlü. Şimdi diğer virüsleri inceliyoruz.”

Molineux virüslerin işleyişini anlamakta atılan her adımın, araştırmacıları onları yenmeye ve daha fazla hayat kurtarmaya yaklaştırdığını söylüyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG