Erişilebilirlik

Grand Central İçin İlginç 100. Yıl Kutlaması


Grand Central İçin İlginç 100. Yıl Kutlaması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00
Linki indirmek için
Heard NY isimli özel bir dans gösterisi New York’un en büyük ve yoğun ulaşım merkezlerinden biri olan Grand Central terminaline hayat katıyor. New York’un tarihi tren garının 100. Yıl kutlamaları için yapılan gösteride müzik, dans ve atların birleşimi göz kamaştırıcı sonuçlar doğurmuş.

Grand Central günde iki kez bambaşka bir hal alıyor. Otlayan, dans eden 30 at bu ünlü istasyondan yolu geçenleri büyülüyor.

Gösterinin yaratıcısı sanatçı ve dansçı Nick Cave terminali bir kavşak olarak görmüş ve yolcuları atlarla özdeşleştirmiş. Cave’e göre insanlara hayal güçlerini kullandırmak bir kamu görevi: “Günlük hayatla öyle meşgulüz ve işlerimizi kaybetmemek için öyle çok mücadele ediyoruz ki hayal gücümüzü yitirdik.”

Gösteriyi izleyenlerin birçoğunun duyguları da bu yönde: “Ata dönüştüklerinde ve hareket ettiklerinde kendimi bir rüyada sandım. Başka bir dünya gibiydi.”

Cave’in tanınmasına neden olan Soundsuits, yarı heykel, yarı kostümden oluşuyor ve davulun etkisiyle canlanıyor.

Gösteriyi izleyen bir kadın, “Ben Nijeryalıyım ve davulun konuşturulması bizim kültürümüzde var. Bunu kiliselerde ve farklı etkinliklerde kullanırız ve ben gösteriyi gördüğümde ülkemi hatırladım,” şeklinde konuşuyor.

At kostümleri giyen dansçılar efsanevi koreograf Alvin Ailey’in kurduğu Ailey School öğrencileri. Bir kostümü paylaşan iki dansçı bir atı canlandırıyor: “Aklımdan bu atlardan biri olmak nasıl olurdu sorusu geçti. Ben de keşke bunu yapabilseydim.”

Gösteri New York’un tarihi tren garı Grand Central’ın 100’üncü yıl kutlamalarının bir parçası ve kentte yaratıcı projelere destek veren Creative Time grubundan destek almış.

Grubun yöneticisi Anne Pasternak, Cave’in gösterisinin kamuya açık yerlerde ücretsiz olarak görülebildiği için halkın sanata ulaşımını kolaylaştırdığını düşünüyor. Pasternak atların Grand Central’ın tarihine atıfta bulunduğunu söylüyor: “İşin gerçeği istasyona gelen ilk trenler atlar tarafından çekiliyordu. Bu yüzden ana terminalin tavanında bir pegasus var. Zaten hayvanlar da hepimizi çeker değil mi?
XS
SM
MD
LG