Erişilebilirlik

Gözler Fransız Senatosunda


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın, 17 Ekim 1961’de Cezayirlilerin gösterisini kanlı şekilde bastıran devletin rolünü tanımasından sonra, gözler Fransız Parlamentosu’na çevrildi.
Senato, 23 Nisan Salı günü, Sol Cephe (Front Gauche) Grubu Senatörü Nicole Borvo Cohen-Seat’ın ‘Katliamın tanınması için Meclis kararı alınmasını’ öngören teklifini görüşecek.

Bundan 51 yıl önce Paris’te Cezayir’in bağımsızlığı için gösteri yapan Cezayirlileri kanlı bir şekilde bastırdıktan sonra, Fransız hükümeti olaylarda 3 kişinin öldüğünü açıklarken, polisin öldürüp Seine Nehri’ne attığı yüzlerce cesedin şişerek su yüzüne çıkmasının ardından olaylarda 400’e yakın Cezayirli’nin yaşamını yitirdiği ortaya çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Hollande, yazılı açıklamasıyla devletin olaylardaki rolünü tanıdığını ilan ederek 51 yıldır süren sessizliği bozdu ve olaylarda devletin rolünü resmen tanıması bu yolda ‘Meclis kararı’ alınmasını öneren Senatörleri umutlandırdı.

Paris’teki olayların 50. Yıldönümünde bir yasa teklifi veren İstanbul kökenli Fransız Senatör Esther Benbassa, « Hollande’ın adımı önemli bir adım. Bu konuya meşruluk kazandırması açısından son derece önemlidir. Ama asıl önemli olan Cezayir Savaşı’nda yaşananlar. Onlara ilişkin arşivlerin açılması, tarihçilerin bu arşivler üzerinde çalışma yapması gerekir » dedi. Benbassa, ‘Sol Grup bizim teklifimizin aynısını verdi. Salı günü onların teklifi üzerinden konuyu tartışacağız. Ve Sanırım Hollande’ın desteğiyle bu Meclis kararının alınması umudu arttı » dedi.

« Bırakın tarihçiler konuşssun »

Senato’da çoğunluğu elinde tutan sosyalist, sol ve yeşillerin destek verdiği Meclis karar teklifinin geçmesi bekleniyor. Ancak anamuhalefet partisi Halk Hareketi Birliği UMP Grubu, teklifi desteklemeyeceklerini açıkladı. UMP’li eski Başbakan François Fillon, «Fransızlar, artık her 15 günde bir, Fransa aleyhinde yeni bir suçlama keşfedilmesinden bıktı. Hollande bu konuda otorite değil ki konuşuyor. Bunu poltikacılar değil, tarihçiler konuşmalı » dedi. Fransız medyası ise Hollande’ın bu girişimi Aralık ayında Mali’ye müdahale için ikna etmek istediği Cezayir ziyaretinden önce yapmasını sorguluyor.

Radikal ve sosyalist sol senatörlerin teklifinde, « Senato’nun 17 Ekim 1961 olaylarında devletin rolünün tanıması ve olayların geçtiği meydana konuya ilişkin bir anıt inşa edilmesi » isteniyor.
XS
SM
MD
LG