Erişilebilirlik

Gözaltına Alınan Osman Kavala’nın Dosyasına Gizlilik Kararı


Sivil toplum alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, dün akşam İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Gaziantep uçağından inerken gözaltına alındı.

Kavala’nın gözaltına alınmasının ardından ofisinde arama yapıldı ve bilgisayarlarına el kondu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürülen Kavala için yedi dün gözaltı süresi alındı.

Avukatı Tolga Aytöre, Osman Kavala’nın dosyasında gizlilik kararı olduğunu söyledi.

CHP’li Doğan: Neden davetiye yoluyla tebligat yapılmadı?

Kavala’nın tutuklanması Meclis Genel Kurulu’nda da konu oldu.

Genel kurulda söz alan CHP İstanbul milletvekili Selina Doğan, “Şayet hakkında usulüne uygun soruşturma varsa neden davetiye yoluyla tebligat yapılmadı? Gözaltında bulunan Kavala’nın hakkındaki işlemler bir an önce tamamlanarak serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

Doğan’ın sorusunu yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “dosyada gizlilik var” diyerek yorum yapmadı.

Ayşe Buğra Kavala: Kanaatimiz bir yanlış anlama olduğudur

İstanbul Emniyeti’nden dönüşünde yazılı bir açıklama yapan eşi Ayşe Buğra Kavala, yargı makamlarının yaptıkları hatayı düzelteceklerine inandıkları söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Ayşe Buğra Kavala, “Öncelikle, Osman Kavala'ya şu ana değin verilen destek için herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Bununla birlikte konunun henüz soruşturma aşamasında olması nedeniyle, bu noktada acele değerlendirmeler yapmanın çok doğru olmadığını düşünmekteyiz. Kanaatimiz Osman Kavala hakkında bir yanlış anlamanın olduğu yönündedir. Kaldı ki, soruşturma ve yargı makamlarının bu hatayı süratle düzelteceğine inanıyoruz” diye konuştu.

AP Türkiye Raportörü: Kavala’nın serbest kalması için acil çağrı teklif edeceğim

Birçok Avrupa Birliği projesine yönetim kurulu başkanı olduğu Anadolu Kültür Vakfı aracılığıyla ön ayak alan Osman Kavala hakkında Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri de bir mesaj yayınladı.

Piri, gözaltına sonrası Twitter'dan paylaştığı mesajda “Osman Kavala'nın İstanbul'da gözaltına alınması çok rahatsız edici. Avrupa Parlamentosu'nda serbest bırakılması için acil çağrı başlatılmasını teklif edeceğim” ifadelerine yer verdi.

Açık Toplum Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi olan Kavala, Helsinki Yurttaşlık Derneği’nin de kurucu üyelerinden biri.

XS
SM
MD
LG