Erişilebilirlik

Emekli Amirallere Gözaltına Eski Vekillerden Tepki


Kanal İstanbul’un inşasına, Montrö Antlaşması’nın tartışmaya açılmasına ve üniformalı muvazzaf bir amiralin başında sarıklı fotoğrafının sızmasına rağmen sessiz kalınmasına tepki gösteren 104 imzalı bildiriyle ilgili 10 emekli amiral gözaltına alındı.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin dün ''rütbeleri sökülsün'' çağrısı yaptığı imzacı amirallerin ''lojman ve koruma hakları''nın iptal edildiği bildiriliyor.

Aralarında Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanı olmak üzere birçok devlet kurumundan dün bildiriye tepki gelmişti. Bugün de Yargıtay Başkanlığı bir açıklama yayınlayarak bildirinin millet iradesini hedef aldığını belirtti.

Açıklamada ''Geçmişte yaşanılanlar göstermiştir ki darbe, muhtıra ve vesayet hevesi olanlar, milletimizin engin feraseti ve eşsiz kahramanlığı ile bertaraf edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin güvenliğine, anayasal ve demokratik düzen ile bireysel hak ve özgürlüklere yönelik her türlü müdahaleye karşı yargı yetkisini Türk milleti adına bağımsız ve tarafsız şekilde kullanan yargı kurumları, yasalar çerçevesinde gereğini takdir ve ifa edecektir'' denildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, gözaltına alınan 10 amiral dışında, yaş durumları nedeniyle haklarında gözaltı kararı verilmeyen dört amiralin üç gün içinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nde ifadelerinin alınacağını açıkladı.

Açıklamada, ‘‘10 şüphelinin, üzerlerine atılı suçun niteliği ile delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunması nedeniyle, 05.04.2021 tarihinde eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına/gözaltına alınmalarına yönelik talimat yazılmasına, arama/el koyma işlemi yapılmasına, 4 şüphelinin ise belirlenen adreslerindeki arama/el koyma işlemlerinin icrasından sonra yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine karar verilmiştir" dendi.

122 eski milletvekilinden bildiri: ‘‘Toplumu susturmaya, sindirmeye, korkutmaya çalışmak kabul edilemez’’

Gözaltı kararlarının ardından 122 eski milletvekili de bir bildiri yayınlayarak emekli amirallerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Eski TBMM Başkan Vekilleri Uluç Gürkan ve Güldal Mumcu ile eski Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel’in de imzalayanlar arasında yer aldığı bildiride, ‘‘Anayasal hakların güvencesi olması gerekenlerin, toplumu susturmaya, sindirmeye, korkutmaya çalışmaları kabul edilemez. Çoğulcu demokrasinin gereği olarak en doğal yurttaşlık hakkını kullanıp, Kanal İstanbul ve Montrö konusundaki görüşlerini kamuoyuyla paylaşan kişi ve gruplara yönelik tehdit, suçlama, saldırı korkutma, sindirme ve soruşturma gibi girişimler, yurttaşlık haklarını ipotek altına almaktır. Bu yaklaşımı ve bu girişimleri kınıyor, hala bir hukuk devleti olduğumuzu hatırlatıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkeleri ve temel felsefesi ve kurumları vicdansız darbelerle yıkılmaya çalışılırken, düşünce açıklama hak ve özgürlüğünü kullanan kişilerin darbecilikle suçlanmasını, baskı altına alınmasını esefle karşıladığımızı kamuoyuna duyururuz’’ denildi.

Adalet Bakanı: ‘‘Millet iradesini tahrip etmeye yeltenen güruha hukuk çerçevesinde cevaplar verilecektir’’

Dün çok sayıda siyasetçi bildiriye tepki gösterdi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de bugün ‘‘Adli Yargı ve İdari Yargı Hazırlık Eğitimlerinin Açılış Töreni’’nde yaptığı konuşmada bildirinin demokrasi adına üzücü olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı, ‘‘Biz Türkiye'yi ileri götürelim, 2023 hedeflerine, Mustafa Kemal Atatürk'ün muasır medeniyetler diye hedef gösterdiği ülkemizi daha da yukarı taşıyalım derken, ülkemizi geriye götürmek isteyen gerici vesayetçi zihniyetin asla ama asla Türkiye'de muvafık olması mümkün değil. Başaramayacaklar, bu karanlık zihniyetle mücadelemizi sürdüreceğiz. Millet iradesini tahrip etmeye yeltenen, bu değerlere kasteden bu zihniyete, güruha hukuk çerçevesinde cevaplar verilecektir. Siyaset de, demokrasiyi, hukuk, anayasayı bu anlamda korumak için en büyük hassasiyet içinde olmalıdır, olacaktır’’ diye konuştu.

Memur-Sen Diyarbakır Şubesi'nden suç duyurusu

Memur-Sen Diyarbakır Şubesi de bildiride imzası bulunan emekli amiraller hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçelerini vermeden önce bir açıklama yapan sendika yönetimi, amirallerin rütbelerinin sökülmesini istedi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: ”Türkiye artık darbecilerden hesap sorulan bir ülkedir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 103 amiral eskisi ve açıklamaları hakkında soruşturma başlatmış olmasını yerinde buluyor, faillerle birlikte iştirakçileri ve azmettiricileri de ortaya çıkaracak bir hukuki sürecin işleyeceğine inanıyoruz. Biz de Memur-Sen olarak 81 ilde milletin iradesine karşı bir müdahale hevesi olarak gördüğümüz bu meş’um açıklama ve o açıklamaya imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz."

Memur-Sen Diyarbakır Şubesi, bildiriye imza atanların rütbelerinin geri alınması ve elde etmiş oldukları kazanç ve imtiyazların sona erdirilmelidirmesi çağrısında da bulundu.

Gözaltına alınan komutanlar kimler?

Gözaltına alınan isimlerden emekli Koramiral Atilla Kezek eski Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Eski Kurmay Başkanı, emekli Tümamiral Cem Gürdeniz eski Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Eski Plan Prensipler Başkanı, emekli Koramiral Kadir Sağdıç eski Güney Deniz Saha Komutanı, emekli Tuğamiral Türker Ertürk eski Deniz Harp Okulu Komutanı, emekli Tuğamiral Turgay Erdağ Eski İskenderun Deniz Üs Komutanı, emekli Tuğamiral Sadi Ünsal eski Gölcük Deniz Üs Komutanı, emekli Tuğamiral Hakan Eraydın eski Deniz Lisesi Komutanı, emekli Tuğamiral Alaattin Sevim eski Genelkurmay İstihbarat Dairesi Başkanı, emekli Tuğramiral Ergun Mengi eski Deniz Kuvvetleri Hücumbot Filosu Komutanı'ydı.

Bu isimler Ergenekon ve Balyoz davaları sürecinde emekliye sevk edilirken gözaltına alınan bir diğer isim emekli Tuğamiral Bülent Olcay, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sahil Güvenlik Komutanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensipler Başkanı olarak görev yaptıktan sonra 2019’da emekli oldu.

Başsavcılığın üç gün içinde Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde ifade vereceklerini açıkladığı isimlerden emekli Tümamiral Engin Baykal eski Aksaz Deniz Üssü Komutanı, emekli Tuğamiral Cemil Şükrü Bozoğlu eski Denizaltı Filosu Komutanı, emekli Tümamiral Mustafa Özbey eski Donama Komutanlığı Kurmay Başkanı ve emekli Koramiral Atilla eski Kuzey Deniz Saha Komutanı idi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG