Erişilebilirlik

Göz Tansiyonu ve Tedavisi


Göz Tansiyonu ve Tedavisi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00
Glukom yani göz tansiyonu tek bir hastalık değil, tedavi edilmediği takdirde körlüğe neden olan bir hastalıklar grubu. Farklı glukom türlerinin farklı tedavi yöntemleri var. Amerika’nın Sesi, dünyanın dört bir yanında göz tansiyonu olan insanları tedavi eden doktorlarla görüştü.

Körlüğe neden olan göz tansiyonu, gözdeki sıvı miktarı arttığında ortaya çıkan basıncın, optik sinirleri öldürmesi olarak tanımlanıyor. Mary Hyman’a 10 yıl önce göz tansiyonu teşhisi konulmuş: ”Birdenbire ortaya çıktı, ben farkında değildim.”

Hyman torunuyla saklambaç oynarken bir sorun olduğunu fark ettiğini söylüyor: ”Sol gözümün net görmediğini farkettim.”

Göz tansiyonunun tedavisi yok, ancak gözdeki basınç kontrol altına alınabiliyor.

Doktor Eric Fleischer, ”Basınç oranı herkeste farklı, bu da işin zor kısmı,” diyor.

Her hastanın göz basıncı farklı olduğu için tedavi yöntemleri de değişiyor. Ancak ilk tedavi göz damlasıyla başlıyor.

Doktor Fleischer, ”Göz damlasının gözdeki basıncı düşürüp düşürmediğine bakıyoruz. Düşürmezse bir sonraki adım olan lazerli ameliyata geçiyoruz,” diyor.

Tedavi yöntemi, hastadaki glukom türüne göre belirleniyor. Doktor Alan Robin, tedavinin hastanın yaşadığı yere göre de değiştiğini söylüyor: ”Bazı göz damlalarının buzdolabında saklanması gerekiyor ancak Hindistan’ın güneyi ya da Afrika gibi sıcak bölgelerde buzdolabına erişim her zaman mümkün değil.”

Göz tansiyonu hastası Mary Hyman’un bir tavsiyesi var: ”Yıllık sağlık kontrolünüz sırasında gözlerinize de baktırın. Bir sorun olduğunu düşünmeseniz bile göz muayenesi olun.”

Dünya Sağlık Örgütü, insan ömrü uzadıkça göz tansiyonu vakalarının sayısının artacağını, bu nedenle göz tansiyonu tedavisinin giderek daha fazla önem ve öncelik kazandığını bildiriyor.
XS
SM
MD
LG