Erişilebilirlik

Google Huawei Telefonlara İşletim Sistemi Desteğini Kesiyor


Amerika’nın internet ve yazılım devi şirketi Google, Çinli telekomünikasyon firması Huawei’yle ticari işbirliğini sınırlandırma kararı aldı. Karar çerçevesinde Google, Huawei’ye sunduğu teknik, yazılım ve yazılım geliştirme kodlarını açma hizmetlerinde kısıtlamaya gidecek. Cep telefonu ve telekomünikasyon ürünleri üreticisi Huawei, Amerika hükümeti tarafından kara listeye alınmıştı.

Google'dan yapılan açıklamaya göre hali hazırda Huawei telefonu kullanmakta olan kullanıcılar bu durumdan şu an için etkilenmeyecekler.

Mevcut cihazlar güncelleme yapamayacak

Haber ajansı Reuters'a konuşan şirket sözcüsü, “Google Play ve güvenlik hizmetlerimizi kullanan müşterilerimiz, mevcut Huawei cihazlarında bu özellikleri kullanmaya devam edecekler” dedi.

Ancak Google’ın aldığı bu kararla, bundan sonra Huawei telefonlar Android’in güncellemelerinden faydalanamayacaklar. Yeni piyasaya çıkacak olan Huawei telefonlarda Google’ın uygulama mağazası Play Store’a ulaşamayacaklar. Benzer şekilde bu telefonlardan Gmail ve Youtube uygulamaları da kullanılamayacak.

Huawei’nin, Android işletim sisteminin sadece herkese açık olan geliştirici kodlarına ulaşmasının mümkün olabileceği belirtiliyor.

Trump yönetimi Perşembe günü yaptığı açıklamayla Çinli Huawei Teknolojileri Şirketi’ni kara listeye aldığını duyurmuştu. Google da bu karar çerçevesinde Huawei’yle işbirliğinde sınırlamaya gitti.

Huawei şirketi, Google’ın aldığı kararla ilgili olarak henüz soruları yanıt bırakmış durumda.

Öte yandan ekonomi kanalı Bloomberg, Intel, Qualcomm, Xilinx ve Broadcom şirketlerinin de çalışanlarına ikinci bir bilgilendirmeye kadar Huawei şirketine kritik öneme sahip ekipman ve yazılımların teslim edilmemesi uyarısında bulunduklarını haber verdi.

Bu şirketlerden de henüz bu habere ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Google verilerine göre tüm dünyada 2 milyon 500 bin telefonda Android işletim sistemi kullanılıyor. Huawei de bu yazılımı kullanan firmalar arasında bulunuyor.

Huawei’nin bu durumda kendi telefonları için özel bir işletim sistemi geliştirmesi gerekecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG