Erişilebilirlik

New York'un Zengin Mahallesinde Bedava İnternet


New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve New York Senatörü Chuck Schumer sembolik olarak makasla kurdele yerine keskiyle kablo kesiyor

Teknoloji devi Google, merkezlerinden birinin bulunduğu New York’un Chelsea semtinde internete ücretsiz kablosuz erişim başlattı

Teknoloji devi Google, merkezlerinden birinin bulunduğu New York’ta internete ücretsiz kablosuz erişim başlattı. Şifre gerektirmeyen ücretsiz bağlantı, Manhattan’daki Chelsea semtinde faaliyete açıldı.

Google bir süredir New York’u bir teknoloji merkezine dönüştürmeye çalışıyor. Törene katılan New York valisi Michael Bloomberg konuşmasında “New York dünyanın bir numaralı dijital kenti olma konusunda kararlı. Yüksek hızlı internet bunun en önemli yapı taşlarından biri. Chelsea’de bedava internet bu yolda doğru bir adım,” dedi.

Hizmet Kaliforniya’nın ünlü Silikon Vadisi’nden (Silicon Valley) sonra New York’a küçük start-up şirketlerini çekerek bir Silikon Caddesi (Silicon Alley) yaratma çalışmasının da bir parçası olarak görülüyor. Hizmetin açılışında konuşan Demokrat Partili New York Senatörü Chuck Schumer New York’un bir sonraki ekonomik patlamasının teknoloji sektöründen geleceğini söyledi.

Belediye yetkilisi Gale Brewer yıllardır New York’un tamamında bedava internet hizmeti olmasını savunuyor. Kentin kalın duvarlı eski binalarının ücretsiz internet ulaşımına engel olduğuna dikkat çeken Brewer konuşmasında: “Eğer bu kentte acil servis için merkezi bir sistemimiz varsa tek bir güvenlik duvarıyla tüm kente internet hizmeti verebilmeliyiz,” dedi.

Sistemin inşaası 115 bin dolara mal olurken yıllık işletim masrafı da 45 bin dolar. Masrafın üçte ikisini Google karşılarken kalanı yerel bir sivil toplum kuruluşu tarafından karşılanıyor. Google 2006’dan beri California’nın bir kentinde ve geçen seneden beri de Kansas City’de bedava internet hizmeti veriyor. Şirket Kansas City’de verdiği internetin hızının geleneksel yüksek hızlı erişimin yüz katı olduğunu belirtiyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG