Erişilebilirlik

Gönüllü Gruptan İşkence Mağdurlarına Yardım


Gönüllü Gruptan İşkence Mağdurlarına Yardım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00
Linki indirmek için

Büyük Pazar Haftasonu diye bilinen etkinlik yılda bir kez farklı kurum ve okullara yardımcı olmak isteyen gönüllüleri biraraya getiriyor

Gönüllülerin bu yıl ziyaret ettiği yerlerden biri Los Angeles’taki İşkence Mağdurları Programı isimli tedavi merkeziydi. Burada, işkence mağdurlarının iyileşmesine yardım edilirken, Amerika’ya sığınma hakkı kazanmaları için delil sağlanıyor.

Rossana Perez son 26 yıl boyunca boş vakitlerini Los Angeles şehir merkezi yakınlarındaki bu parkta geçirdi: “Kafamı boşalmamı ve stres atmamı sağlıyor.”

Bu stresin kaynağı Perez’in hapishane ve işkence anıları: “Bunlardan bahsetmek bile acı veriyor.”

Rossana Perez El Salvadorlu. 1980’li yıllarda iç savaş döneminde üniversite öğrencisiyken sosyal reform gösterilerine katıldı. Perez, o dönemde komünist olmakla suçlandığını ve yakalanarak işkence gördüğünü söylüyor: “Bir keresinde çıplaktım ve ellerim bağlıydı. Başıma ve dizlerime ağır bir metal koyduklarını hatırlıyorum. Bütün vücudumun kırıldığını hissediyordum.”

Los Angeles’taki İşkence Mağdurları Programı, işkenceye maruz kalmış kişilere ayakta tedavi imkanı sunuyor. Merkez, 65’den fazla ülkeden mağdura hizmet vermiş.

Rosana Perez, “Biliyorum ki oradalar ve telefon ederek ya da ofislerine giderek biriyle konuşabileceğimi bilmek büyük rahatlık” diyor.

Merkezin yöneticisi Trip Oldfield buranın Amerika’da bu alandaki ilk tedavi merkezi olduğunu söylüyor. Ve merkezde yıllardır ilk kez tadilat yapılıyor.

Oldfield, ekonomik kriz sırasında buranın da Amerika’da kar amacı gütmeyen birçok kuruluş gibi kaynak sıkıntısı yaşadığını anlatıyor. Merkez, hükümet harcamalarındaki kesintilerden de nasibini almış.

Oldfield, “Örneğin 2000 yılında kaynaklarımızın yüzde 80’i devletten geliyordu. Ama bu şimdi yüzde 50’ye düştü” diyor.

İşkence Mağdurları Programı gönüllü yardımları ve beğışlarla ayakta kalıyor. Büyük Pazar Haftasonu adı verilen bu etkinlikte gönüllüler gıda ve giyecek yardımı için merkezin yeniden düzenlenmesi için çalıştı.

David Lavinson, Büyük Pazar Haftasonu etkinliğinin mimarı: “Herkesi, bugüne kadar belki de hiç duymadıkları kurumlarla tanıştırıyoruz.”

Program, mağdurlara avukat, psikiyatr ve sığınma sürecinde destek olacak uzmanlar da sağlıyor.

Oldfield, bir kez işkenceye maruz kalan birinin asla eskisi gibi olamayacağını, ancak iyileşmenin, mutlu ve üretken bir yaşam sürmenin mümkün olduğunu vurguluyor. Rossana Perez şimdilerde yüksek lisans programına devam ediyor. Perez, doktorasını da yaparak ihtiyacı olanlara yardım etmek istiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG