Erişilebilirlik

Golan Tepelerinde Barışgücü Krizi


Golan tepelerinde görev yapan bir BM barışgücü askeri
Suriyeli isyancılar Golan Tepeleri yakınında gözaltına aldıkları BM barışgücü askerlerini bırakmak için Suriye hükümet kuvvetlerinin bölgeden çekilmesini şart koştu.

Merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, isyancıların bir sözcüsünün sınıra 1,5 km uzaktaki bir köyde konuk olarak tutulan BM askerlerinin Suriye ordusu ve tankları bölgeden çekildiğinde bırakılacaklarını açıkladığını bildirdi.Filipinler, Suriyeli isyancıların Golan tepelerinde İsrail ve Suriye’yi ayıran sınırda görev yapan 21 BM barış gücü askerini gözaltına almasını şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Filipinli barış gücü askerlerinin gözaltına alınmasını uluslararası hukukun ağır biçimde ihlali olarak tanımladı. Açıklamada hükümetin BM, Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya ile askerlerinin bırakılması için birlikte çalıştığı da belirtildi.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vitaly Churkin, barış gücü askerlerinin Çarşamba günü bir BM gözetleme karakolundan malzeme alırken 30 kadar silahlı isyancı tarafından durdurulduklarını bildirdi.

YouTube’a gönderilen videolarda Suriyeli isyancılar bir BM ikmal konvoyu ile birlikte görülüyor.

Öte yandan isyancıların askeri konseyinin başkanı uluslararası topluluktan Özgür Suriye Ordusu’na daha çok silah yardımı yapmasını istedi.

General Salim İdris Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında Esad rejiminin uzun menzilli toplar, karadan karaya atılan Scud füzeleri kullandığını belirterek kendilerini savunacak silahlara ihtiyaçları olduğunu söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG