Erişilebilirlik

Göçmenlik Reformu İçin Açlık Grevi


Göçmenlik Reformu İçin Açlık Grevi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00
Washington’da bir grup eylemci, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’ın kapsamlı göçmenlik reformunu oya sunmasını sağlamak için üç haftadır dönüşümlü olarak açlık grevi yapıyor. Göçmenlik reformunda bir dönüm noktası sayılacak yasa, Senato’da büyük çoğunlukla kabul edilmişti. Ancak Temsilciler Meclisi’nin, yasayı yılsonuna kadar oya sunma olasılığı çok düşük. Açlık grevi, Başkan Obama’nın ve Kongre’nin dikkatini çekmeyi başardı.

Kongre’deki Hispanik Birliği, açlık grevi yapanları ziyaret ederek dayanışma mesajı verdi.

Arizona eyaletinden Cristian Avila, bazı akrabalarının sınırdışı edilmesinden, ailesinin dağılmasından korktuğu için açlık grevinde: ”Erkek kardeşim, kız kardeşim ve ben güvencedeyiz ancak annemizle babamızın Amerika’da ikamet etmeleri için gereken belgeleri yok. Her geçen gün onları bir daha görebilecek miyiz, acaba sınırdışı edilecekler mi korkusuyla yaşıyoruz.”

Kongre’deki Hispanik Birliği Başkanı Demokrat Partili Ruben Hinijosa, Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi çoğunluğa şöyle seslendi: ”Yasama takviminde, yılın geri kalanında göçmenlik reformunun oya sunulması için zaman kalmadığı öne sürülüyor ancak bu doğru değil. Temsilciler Meclisi Başkanı, göçmenlik reformunu 435 milletvekilinin oyuna sunma gücüne sahip.”

Demokrat Partili milletvekili Luis Gutierres, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’ı çok sert eleştiriyor: ”Temsilciler Meclisi’nin çalışma planını John Boehner belirleyebilir ancak biz de bu mücadelenin kaderini belirliyoruz. İnat etmeye, vazgeçmemeye kararlıyız.”

Başkan Obama da göçmenlik reformunun çok uzun süre önce yapılması gerektiğini söyledi, açlık grevi yapanlara destek verdi: ”Siyasetçilerin harekete geçmesini sağlamaya çalışırken kendilerini feda eden cesur eylemciler, iki haftadır Kongre’nin gölgesinde açlık grevi yapıyor.”

Güney Koreli bir göçmen, Başkan’ın sözünü kesti.

Göçmen, Başkan Obama’nın, kaçakların sınırdışı edilmelerini durdurma gücüne sahip olduğunu söyledi ancak Başkan, böyle bir gücü olmadığı yanıtı verdi.

Obama, önce Kongre’nin harekete geçmesi gerektiğini söylüyor ancak John Boehner, sürecin zaman alacağını tekrarlıyor: ”Komisyonlarımız çalışmalarına devam ediyor, birçok görüşme gerçekleşiyor. Son derece önemli olan göçmenlik reformu konusunda sağduyulu bir şekilde nasıl ilerleyeceğimizi belirlemeye çalışıyoruz.”

Açlık grevindeki Cristian Avila’ysa bu eylemin zorluklarını yaşıyor: ”Dokuzuncu günde açlığın etkilerini hissetmeye başladık. Uzun süre yürümek ya da ayakta durmak insanı çok yoruyor.”

Göçmenlik reformunu savunanlar, boşa harcanacak zaman olmadığını savunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 14 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:23 0:00
XS
SM
MD
LG