Erişilebilirlik

Göçmenler İçin Zorunlu Almanca Tartışması


Yeniden parti genel başkanı seçilen Almanya Başbakanı Angela Merkel kongrede konuşurken

Başbakan Angela Merkel partisinin genel başkanlığına yeniden seçilirken yaptığı konuşmada hükümet ortağının göçmenlere evlerinde bile Almanca konuşma şartı getiren önerisine destek vermeyerek iki dil konuşulmasını savundu

Almanya Başkanı Angela Merkel Hristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU’nun Olağan Kongresi'nde yeniden genel başkanlığa seçildi.

Köln’de düzenlenen kongrede delegelerin 884'ü Merkel’in genel başkanlığı için evet derken, sadece 30'u hayır oyu kullandı, 60 yaşındaki Merkel böylece yüzde 96,7’lik destekle başkanlığa seçildi.

2000 yılı nisan ayından bu yana CDU Genel Başkanlığı görevini yürüten Merkel iki yıl önce yapılan son kongrede delegelerin yüzde 97,9’unun oylarını almıştı.

CDU’nun parti kongresinde Merkel’in seçiminden sonra gözler Başkanlık Divanı üyelerinin seçimine çevrildi. Uzmanlar tarafından CDU'nun en etkili organı olarak tanımlanan Başkanlık Divanı'ndaki yedi koltuk için sekiz aday yarışıyor. 2012'de bu göreve seçilen ilk Türk kökenli siyasetçi olan ve yeniden adaylığını koyan Emine Demirbüken-Wegner’in yeniden seçilmesi bekleniyor.

Bu arada Başbakan Merkel kurultayda yaptığı konuşmada, CDU’nun kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik Partisi CSU’nun, göçmenlerin evlerinde Almanca konuşmaları talebine gönderme yaparak, Almanya’nın çok kültürlü bir toplum olduğunu ve yabancı uzman işgücü göçüne de büyük ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Merkel‚ ‘yurtdışından gelen genç insanlara hoş geldin diyoruz‘ dedi.

CSU'nun kendi kurultayında ele alınacak bir önergede, ‘Evde ve kamuya açık alanda Almanca konuşmalı’ talebinin yanısıra Almanya’da yaşayan göçmenlerin 'Sosyal sisteme yük olduğu' öne sürülüyor ve Almanya’daki değerler sistemine saygı göstermeyen göçmenler için 'Buraya hoş gelmediler' ifadesi kullanılıyor.

Merkel kurultay öncesinde yaptığı bir açıklamada iyi Almanca bilmenin uyum için gerekli olduğunu söylemiş, çocukların iki dilli yetişmesi ve bir yabancı dili daha öğrenmesini yanlış bulmadığını açıklamıştı. CDU’nun Federal Parlamento milletvekillerinden Cemile Youssef, partisinin CSU’nun ‚Göçmenler sadece kamusal alanda değil, evde de Almanca konuşsun‘ şeklindeki talebine mesafe koyduğunu söyledi.

Söz konusu talep geçen günlerde büyük tepkiye neden oldu.Muhalefet partileri ve Türk toplumun temsilcileri evde hangi dilin konuşulacağına kimsenin karışamayacağını belirtirken, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu okullarda iki dilliliğin önemine vurgu yaptı.

Öte yandan gelen eleştirilerden sonra CSU söz konusu önergede yer alan ifadenin yumuşatıldığı açıkladı. Parti programına girmesi için hazırlanan önergede ‚Almanya’da sürekli yaşamak isteyenlerin, güncel hayatta Almanca konuşmaya motive edilmesi lazım‘ ifadesinin yer almasını kararlaştırıldı.

Türkiye’nin AB üyeliği ve göçmen karşıtı söylemleriyle tanınan CSU’nun parti kongresi 12-13 Aralık tarihlerinde Nürnberg kentinde yapılacak.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00
Linki indirmek için

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG