Erişilebilirlik

Güney Sudan’da BM Barış Gücü’ne Saldırı


Halkın, çatışmalardan kaçarak Birleşmiş Milletler üslerine sığındığı Güney Sudan’da ülkeyi saran şiddetin iç savaşa dönüşmesinden korkuluyor.

Birleşmiş Milletler, Güney Sudan’da Hint asıllı üç Barış Gücü askerinin öldürüldüğünü açıkladı

Birleşmiş Milletler, Güney Sudan’da Hint asıllı üç Barış Gücü askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Halkın, çatışmalardan kaçarak Birleşmiş Milletler üslerine sığındığı Güney Sudan’da ülkeyi saran şiddetin iç savaşa dönüşmesinden korkuluyor.

BM tesisine düzenlenen saldırıda bir kişinin de yaralandığı bildirildi.

Hindistan’ın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Asoke Mukerji daha önce de Akobo'daki yerleşkede 32 sivilin bulunduğu sırada karşı etnik grup mensuplarının zorla içeri girmeye çalıştığını ve bu sırada meydana gelen olaylarda ölüm ve yaralanmaların olduğunu söylemişti.

Birleşmiş Milletler’in üssüne sığınan Dinka etnik grubuna ait sivillerin akıbeti ise bilinmiyor. BM, Cuma günü olayın yaşandığı bölgeye helikopter göndererek kalan personeli alacağını ve durum değerlendirmesi yapılacağını bildirdi.

Dinka etnik grubuna mensup Cumhurbaşkanı Salva Kiir, bir başka etnik grup olan Nuer’e mensup Başkan Yardımcısı Riek Machar’ı başkent Cuba’da kendisini devirmeye yönelik darbe girişimiyle suçluyor. Ülkede etnik çatışmalar sonucu çıkan olaylarda 500 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Başkan Barack Obama, son günlerdeki çatışmaların, Güney Sudan'ı geçmişindeki karanlık günlere geri götürdüğünü söyleyerek şiddete son verilmesi çağrısı yaptı.

Obama, ayrıca Güney Sudan'daki büyükelçiliğin ve personelinin güvenliğini desteklemek için Amerikan ordusundan yaklaşık 45 askerin görevlendirildiğini belirtti.

BM İnsani Yardım Dairesi Koordinasyon Dairesi, ülke genelindeki BM üslerine 34 bin Sudanlı’nın sığındığını ve çatışmaların ülke genelinde 14 farklı noktada sürdüğünü bildirdi.

Hükümet, kontrolü ele geçirdiğini açıklamadı ancak isyancı güçlerin başkent Cuba’nın kuzeyinde kilit öneme sahip Bor kentini ele geçirdiği bildirildi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon çatışmaları sona erdirmek için acil siyasi diyalog çağrısı yaptı.

Saldırı nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'nin bugün acil olarak toplantı düzenleyeceği bildirildi.
XS
SM
MD
LG