Erişilebilirlik

Giresun’da Askeri Helikopter Düştü


Giresun’un Alucra ilçesindeki Tohumluk yaylasına içinde Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru’nun da bulunduğu Sikorsky tipi askeri helikopter düştü. Kazada yedi kişi öldü, sekiz kişi yaralandı.

Gümüşhane'nin Kozağaç ve Gümüşhane'nin Alucra karakollarındaki bayramlaşmalardan dönen Doğru'nun yanında Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Ünal Bayhan, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Sadettin Şahin, Jandarma Personel Üstçavuş Cemalettin Çoban, Jandarma Uzman Çavuş Adem Kara, Jandarma Pilot Yüzbaşı Hilmi Özer, Jandarma Pilot Üsteğmen Yüksel Kandemir ve Jandarma Teknisyen Astsubay Çavuş Muhammet Bedek ile 4 asker eşi ve 3 çocuk bulunuyordu.

Olay yerine ilk ulaşanlar, Tohumluk köylüleri oldu. Daha sonra çevreye ulaşan ambulanslar yaralıları Giresun Devlet Hastanesi'ne götürdü.

Akşam saat 10 sularında kazayla ilgili açıklama yayınlayan Türk Silahlı Kuvvetleri, "silah arkadaşlarımız ile eşleri ve çocuklarından 7 kişi hayatını kaybetti" ifadesiyle helikopter düşüşünü ve kayıpları doğruladı.

Açıklamada helikopterin yerel saat ile 17:15 civarında Giresun'un Tohumluk köyü sınırı içinde düştüğü ve kazanın nedeninin henüz belli olmadığı kaydedildi.

Giresun'daki Çaldağ ve Güce jandarma karakollarına Mayıs ayında yapılmış olan terör saldırıları akla, helikopterin düşme nedeninin terör saldırısı olabileceğini ihtimalini getirdi.

Ancak Giresun Devlet Hastanesi'nde yaralıları ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bu iddiaları yalanladı.

Canikli, "Kazanın nedeni tamamen olumsuz hava şartları. Hiçbir şekilde dışarıdan müdahale veya ona benzer saldırı nedeniyle düşme gibi bir hadise söz konusu değildir. Hem şehitlerimiz hem de yaralılarımız çarpmaya bağlı olarak meydana gelen başta ve göğüsteki travmalardır. Hiçbir patlama söz konusu değildir" dedi.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'la görüştükten sonra kısa bir açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım da ilk belirlemelere göre kazaya hava koşullarının neden olduğunu ifade etti.

Yıldırım, "Arazi patika olduğu için erişimde sorun var. İlk gelen bilgiler görüşle ilgili bir problem olduğu yönünde dolayısıyla enkaz çalışmaları ve yaralılar ölüler alındıktan sonra kazanın sebebi etraflıca araştırılacak. Terör saldırısı değil, öyle bir ihtimal gözükmüyor. Hava şartları kaynaklı bir kaza olduğu anlaşılıyor" diye konuştu.

14 kişilik kaza kırım ekibinin bugün bölgeye giderek kazanın nedenini araştırmaya başlaması bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG