Erişilebilirlik

Gine Körfezi’nde Korsanlık Faaliyetleri Artışta


Mürettebatının altı üyesi kaçırılan Türk tankeri

Dün bir Türk Kargo gemisinin altı mürettebat üyesinin kaçırıldığı Gine Körfezi’nde Şubat ayından bu yana korsanlık faaliyetlerinin arttığı bildiriliyor.

Amerika’nın Sesi Hausa Bölümü’ne konuşan Nijerya Donanma Sözcüsü Tuğamiral Chris Ezekobe, geçen yıl ortalarına kadar korsanlık faaliyetlerinin hiç yaşanmadığı Gine Körfezi’ndeki korsanlık faaliyetlerinde son bir ayda artış kaydedildiğini bildirdi.

Tuğamiral Ezekobe, kaçırılan Türk tankeriyle irtibatın kesildiğini, sorumluların kim olduğunu bilmediklerini söyledi. Sözcü, kaçırma olayının Nijerya kıyılarının 90 deniz mili açıklarında gerçekleştiğini ve bunun uluslararası sular olduğunu belirtti. Kaçırılan mürettebat üyeleri arasında geminin kaptanı ve baş makinisti de bulunuyor.

Olası ipuçlarını “Nijerya’nın FBI’ı olarak nitelendirilebilecek Devlet Sekreterliği” ile birlikte değerlendirdiklerinin altını çizen Chris Ezekobe, Abidjan’dan Douala’ya (Kamerun) giden geminin mazot ve benzin türevi sıvı yakıt taşıdığını, ama miktarı bilmediğini söyledi.

Nijeryalı Tuğamiral Ezekobe, ülkesinin karasularını korsanlardan arındırmak için uluslararası işbirliği içinde olduklarını kaydetti.

Geçen ay Nijerya ve Ekvator Ginesi, Gine Körfezi’nde güvenliği artırmak için ortak devriye görevi başlatmışlardı. Körfez, küresel ticaret açısından, petrolün, kakaonun ve metallerin önemli bir geçiş bölgesi. Fakat korsanlar gemi şirketlerine tehdit oluşturuyor. Nijerya donanma sözcüsüne göre korsanlık olaylarındaki artış Gine Körfezi bölgesindeki savaş beylerinin faaliyetlerini genişletmesinden kaynaklanıyor.

Geminin ait olduğu Kaptanoğlu Grup adına konuşan bir avukat, geminin geride kalan mürettebatının durumunun iyi olduğunu açıklamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG