Erişilebilirlik

Gezi’nin 4. Yılında Taksim’de Yürüyüş


Gezi’nin 4. Yılında Taksim’de Yürüyüş
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00

4 yıl önce Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesini protesto etmek amacıyla başlayan ve giderek daha geniş çaplı gösterilere dönüşen Gezi Parkı olaylarının 4. yıl dönümünde, Taksim Dayanışması tarafından organize edilen yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı.

Makina Mühendisleri Odası önünde toplanan, ellerinde “Hayır Bitmedi Mücadeleye Devam” pankartı taşıyan kalabalık grup “Gezi Şehitleri Ölümsüzdür” şeklinde sloganlar atarak Gezi olaylarında hayatını kaybedenlerin isimlerini tek tek okudu. Kalabalık grup, ellerinde Gezi Direnişi’nde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının basılı olduğu pankartlarla Taksim İstiklal Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Göstericilerin Gezi Parkı’na yürümesine izin vermeyen polis, Taksim İstiklal Caddesi girişini ve Gezi Parkı önünü barikatlarla kapattı.

Protestocular arasında bulunan Nebahat Albayrak, Gezi Direnişi’nin bir halk hareketi olduğunu ve kendisinin de halk olarak bu direnişte yer aldığını belirtti. Gezi Direnişi sırasında hemen hemen her gün sabahtan akşama kadar gençlerin, çocukların yanında olduğunu belirten Albayrak, onlarla birlikte mücadele ettiğini söyledi. Gezi Parkı olayları sırasında birçok can kaybının meydana geldiğini de kaydeden Albayrak, burada olmaya devam edeceğini de belirtti.

Derman Şahin, birlikte mücadele edilerek neleri yapabileceklerini gördüklerini ve bu karanlık günlerde yan yana olunması gerektiğini söyledi.

Polis barikatlarıyla kapatılan İstiklal Caddesi girişinde ve Gezi Parkı önünde çok sayıda polis ve özel tim nöbet tutarken, alanda tomalar da hazır bulundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG