Erişilebilirlik

Gezi Parkı Yeniden Açıldı


Gezi Parkının yeniden açılmasından sonra gezmeye gelen İstanbullular
Taksim’de geçen ay hükümet karşıtı gösterilere sahne olan Gezi Parkı yeniden açılırken protesto liderleri yandaşlarını parkta toplanmaya çağırdı.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu protestocuların polis tarafından çıkartılmalarından üç hafta sonra parkın yeniden açıldığını bildirdi ve yeni gösterilere girişilmemesi uyarısında bulundu.

Cumartesi günü polis, Gezi Parkı’na girmek isteyen göstericilere basınçlı su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.
Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Gezi Parkı’na yürümek isteyen birkaç bin kişilik grup İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin Gezi Parkı’ndaki yenileme projelerini iptal ettiğine dair kararını gösterdi ve polisin oradaki varlığının hukuk dışı olduğunu savundu.

Polis Gezi Parkı’nı 15 Haziran’dan bu yana kapalı tutuyordu. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu gösterilerden önce eylemin izinsiz olduğunu ve eylemcilerin dağıtılacağını bildirmişti.


Göstericilere katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de müdahaleden etkilenenler arasındaydı. Polis ara sokaklara kaçan bazı göstericileri gözaltına aldı, İstiklal Caddesi’nin Taksim girişine barikat kurdu.

Bir yayın kuruluşunun kameralarına takılan satırlı ve sopalı kişilerin ise gözaltına alındığı açıklandı. İstanbul Valisi Mutlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada iki kişinin gözaltına alındığını, gözaltı işlemi sırasında bir çevik kuvvet amirinin de yaralandığını bildirdi.

Gezi Parkı gösterileri tüm Türkiye çapında üç haftadır etkisini yitirmiş durumda. Bununla birlikte her haftasonu Taksim’de binlerce kişilik gruplar toplanmaya devam ediyor ve polisin öldürdüğü bir gösterici için adalet çağrısında bulunuyor.

İstanbul İdare Mahkemesi’nin kararı, Gezi Parkı protestolarının başlamasına yol açan Topçu Kışlası gibi yenileme projelerini yasaklasa da, kararın temyize götürülmesi bekleniyor.
XS
SM
MD
LG