Erişilebilirlik

Gezi Olaylarının 6. Yıldönümünde Taksim'e Giremediler


Gezi Olaylarının 6. Yıldönümünde Taksim'e Giremediler
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

Polis Gezi Olayları’nın altıncı yıldönümünde Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen yaklaşık 500 kişilik gruba izin vermedi. Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla toplanan grup, Gezi Olayları'nda hayatını kaybedenlerin anılmasının ardından olaysız dağıldı

İstanbul polisi, Gezi Olayları’nın altıncı yıldönümünde Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen yaklaşık 500 kişilik gruba izin vermedi.

Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Makine Mühendisleri Odası’nın İstanbul Şubesi’nin önünde toplanan grup, “Gezi umuttur, umut bitmez, karanlık gider Gezi kalır” yazılı pankartın arkasında toplandıktan sonra “Her yer Taksim her yer direniş” sloganını atarak İstiklal Caddesi’ne kadar yürüdü. Taksim Dayanışması ve birleşenleri polisin, kalkanlarla sokaktan caddeye çıkışı kapaması üzerine durdu.

24 Haziran’da başlayacak Gezi davasında müebbet hapisle yargılanacak 16 kişiden biri olan Avukat Can Atalay, burada yaptığı konuşmada “Gezi’de çocuklarımızın öldürülmesinin doğrudan emrini veren polis şefleri ve halkımıza zulüm saçan valiler ya cezaevinde ya firari. Geziciler ise buradalar. Gezi bu ülkede eşitlik, özgürlük, barış mücadelesinin adıdır. Adaletsizliğin sarayı, zulmü uzun sürmez” dedi.

CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker ile TİP milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay ile birlikte HDP milletvekili Ahmet Şık’un katıldığı eylem, Gezi Olayları’nda hayatını kaybedenlerin anılmasının ardından sona erdi.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG