Erişilebilirlik

'Gerekirse Türk Ekonomisini İşlemez Hale Getirebiliriz'


Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki operasyon sürerken, ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin Başkan Trump’ın ABD'li yetkililere Türkiye’yi hedef alabilecek güçlü yaptırım yetkisi veren kararname imzaladığını açıkladı. Mnuchin “Gerekirse Türk ekonomisini işlevsiz hale getirebiliriz” dedi.

ABD Maliye Bakanı'ndan Yaptırım Açıklaması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin yaptırımların uygulamaya girmediğini söyledi, “Bunlar çok güçlü yaptırımlar. Umarım uygulamak zorunda kalmayız ama gerekirse Türkiye ekonomisini işlevsiz hale getirebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Tek bir IŞİD savaşçısı bile kaçmamalı”

ABD Maliye Bakanlığı’nın açıklamasında, uygulanması olası yaptırımların, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda sivillerin ayrım gözetmeden hedef alınması, sivil altyapının, etnik ya da dini azınlıkların ya da Suriye Demokratik Güçleri'nin terörle mücadele faaliyetlerine zarar verecek başka eylemlerde bulunmasını engelleme amacını taşıdığı belirtildi. "Türkiye'nin tek bir IŞİD savaşçısının bile kaçmasına izin vermemesi çok önemli." denildi.

"Kararname, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda barışın, güvenliğin ve istikrarın kötüleşmesine yol açan eylemler ya da insan hakkı ihlallerinde rol oynayan Türk hükümetine mensup kişi ya da kurumların yaptırımlarla hedef alınması yetkisi vermektedir" ifadeleri yer aldı. Kararnamenin, ABD Maliye Bakanı'na da Türk hükümetine bağlı bu kişi ve kurumlarla önemli düzeyde bilerek işlem yapanlara da dolaylı yaptırım uygulama yetkisini verdiği vurgulandı.

ABD Maliye Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında Steven Mnuchin "Gerek görüldüğünde Başkan Trump'ın talimatı doğrultusunda belirli Türk şahıslar ya da kurumları hedef alacağız. Bu bankalara ve ilgili diğer taraflara bir uyarı" ifadesini kullandı.

"Misliyle mukabelede bulunuruz"

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD maliye Bakanlığı'nın Suriye operasyonu konusunda yaptırım uygulanabileceğine ilişkin yapılan açıklamaya tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy "Barış Pınarı Harekatı başladığında ABD yönetimine her seviyede bilgi aktarılmıştır. Türkiye milli güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleriyle mücadele etmektedir ve bu mücadele kararlılıkla sürdürülecektir. Buna karşı atılacak her adıma karşı tam mütekabiliyet çerçevesinde misliyle mukabelede bulunacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır" ifadelerini kullandı.

XS
SM
MD
LG