Erişilebilirlik

‘George Washington’un da Kölesi Vardı Onun da Heykellerini Yıkacak mıyız?’


Donald Trump

Başkan Donald Trump haftasonu Charlottesville’de yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Cumartesi günkü ilk tepkisine benzer bir açıklama yaptı. Trump, New York’taki Trump Tower’da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Trump, “Olayın iki tarafı var ve diğer grupta da çok sayıda kötü insan var. Ama iki tarafta da iyi insanlar da var. Bu insanlar oraya çok çok önem verdikleri bir kişi olan (ABD İç Savaşı’nda isyancı Güney Ordusu’nun komutanı) Robert E. Lee’nin heykelinin yıkılacak olmasını ve parkın isminin değişmesini protesto etmek için gittiler. (ABD’nin kurucusu) George Washington’un da kölesi vardı. Şimdi George Washington’ın heykellerini de yıkacak mıyız? (ABD’nin kurucularından) Thomas Jefferson da önde gelen köle sahiplerinden biriydi. Onun da mı heykelini yıkacağız? Benim burada kast ettiğim Nazi yanlıları ya da beyazların üstünlüğünü savunanlar değil. Onları tamamen kınıyorum. Ama onların dışında bu grupların içerisinde iyi insanlar var ve basın bu kişilere kesinlikle adil şekilde yaklaşmıyor. Diğer grubun içinde siyah kıyafetler giymiş, kafalarında kask ve ellerinde beyzbol sopaları ile gelenler vardı, yani onların arasında da çok kötü insanlar vardı” dedi.

Trump'tan işadamlarına tepki

Öte yandan Başkan Donald Trump’ın Charlottesville’de yaşananlara tepkisini açıklamada gecikmesi iş dünyasında da yankı buldu. Başkan Trump’ın ekonomik danışma kuruluna üye olan bazı önde gelen şirket yöneticileri Başkan’a tepkilerini göstermek için kuruldaki görevlerini bıraktıklarını açıkladı. Başkan Trump bu isimlere de tepki gösterdi.

Başkan Donald Trump, Charlottesville’deki beyaz ırkçı gösteriler ve şiddet olaylarına yeterince tepki vermediği iddiasıyla kendisine tepki gösteren üst düzey yöneticileri“gösteriş meraklısı” olmakla suçladı

ABD Başkanı Donald Trump, kendisine danışmanlık yapan Amerika Sanayi Konseyi'nden ayrılan işadamlarını, “gösteriş meraklısı” olmakla suçladı.

Trump’ın bu mesajından saatler sonra Konsey’den beşinci istifa da geldi. Dünyanın en büyük tedarik zinciri Walmart’ın yönetim kurulu başkanı Doug McMillon, istifası sonrası ilk açıklamasında, Trump’ın beyaz ırkçıların korkunç eylemlerini açık şekilde kınamayarak, ülkeyi biraraya getirecek önemli bir fırsatı kaçırdığını söyledi.

McMillon, ABD Başkanı’ndan Pazartesi günü gelen kınamayı ise doğru yönde bir adım olarak niteledi.

Trump’ın, Charlottesville’deki beyaz ırkçı gösteriler ve şiddet olaylarına yeterince tepki vermediği iddiası ile ilk istifa Konsey’deki tek siyah temsilciden, Amerikalı ilaç üreticisi Merck'in icra kurulu başkanı Kenneth Frazier'den gelmişti. Frazier’in kararını Amerikan teknoloji devi Intel’in başındaki Brian Krzanich, spor ürünleri şirketi Under Armour'ın yöneticisi Kevin Plank ve Amerika İmalat Birliği Başkanı Scott Paul izledi.

Trump ise her zamanki gibi bu ayrılıkları küçümseyerek, Twitter’dan sert bir çıkış yaptı.

ABD Başkanı, “Sanayi Konseyi’nden ayrılan her yöneticinin yeri doldurulabilir. Gösteriş meraklıları zaten devam etmemeliydi” diye yazdı.

İlaç üreticisi Merck'in CEO’su Frazier, Trump’ın Charlotsville’de yaşananlar sonrası nefret, yobazlık ve ırksal üstünlüğe dayalı ifadeleri açıkça reddetmediğini söylemişti.

Frazier’ı ticaret dahisi olarak tanımlayan Trump ise hiç vakit kaybetmeden, “Frazier, şimdi Sanayi Konseyi’nden ayrıldığına göre astronomik ilaç fiyatlarını düşürmeye daha fazla vakti olur” mesajını paylaşmıştı.

Under Armour’dan Kevin Plank de, birlik olmanın ve çeşitliliği desteklemenin yolunun siyasetten değil spordan geçtiğini söyleyerek istifasını sunmuştu.

Intel’in başındaki Brian Krzanich, bölünmüş siyasi iklimin önemli konulara zarar verdiğine dikkat çekmiş ve “İstifa ettim zira Washington kendisiyle ters düşenlere saldırmakla daha ilgili. Bense ilerlemek istiyorum. Amerikan değerlerine sahip çıkan ve eşitlik için baş kaldıranlara saldırmak yerine onları onurlandırmalıyız” demişti.

Son istifanın sahibi Amerika İmalat Birliği Başkanı Scott Paul ise, istifanın kendisi için daha doğru olduğunu söyledi.

Trump'ın iş dünyasıyla fikir alışverişi yapabilmek için kurduğu Amerika Sanayi Konseyi, ülkenin önde gelen yöneticilerinden oluşuyordu.

Virginia eyaletinin Charlottesville kasabasında haftasonu Nazi yanlısı, ve beyazların üstünlüğünü savunan gruplar ile insan hakları savunucusu arasında çıkan olaylar sonucunda bir kişi hayatını kaybetmiş 19 kişi de yaralanmıştı. 32 yaşındaki stajyer avukat Heather Heyer beyazların üstünlüğünü savunan bir kişinin aracını insan hakları savunucularının üzerine sürmesi üzerine hayatını kaybetmişti. Başkan Donald Trump olayın ardından yaptığı açıklamada iki tarafında hedef alan bir açıklama yapmıştı.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG