Erişilebilirlik

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'den Suriye'ye Sert Uyarı


Orgeneral Özel, top ateşinin devam etmesi durumunda Türkiye'nin daha sert yanıt vereceğini söyledi

Suriye sınırında incelemelerde bulunan ve Akçakale’yi ziyaret eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Suriye tarafından Türk topraklarına top atışı devam ettiği sürece daha şiddetli karşılık verileceğini söyledi.

Geçen hafta Akçakale’de Suriye’den atılan top mermisinin isabet ettiği beş kişi yaşamını yitirmiş, Türkiye altı gün boyunca Suriye’ye top ateşiyle karşılık vermişti.

Öte yandan İslami İşbirliği Teşkilatı’nın İstanbul’daki toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye hükümetini eleştirdi. Erdoğan, Suriye Hükümeti’nin attığı adımların tüm insanlığa ve İslam dünyasına zarar verdiğini söyledi. Türkiye’ye 99 bin Suriyeli mültecinin sığındığını belirten Erdoğan, ülkelerindeki şiddetten kaçan ve Türkiye’ye sığınan mülteci sayısının artmasını beklediğini kaydetti.

Öte yandan Amerikan Ordusu Suriyeli mülteciler konusunda yardım etmek amacıyla Ürdün’e 150 kişilik bir ekip gönderdi. Savunma Bakanı Leon Panetta, ekibin, Suriye’deki beklenmedik gelişmelere karşı hazırlıklı olabilmesi için Ürdün’e yardım edeceğini söyledi. Amerikalı yetkililer, bu beklenmedik gelişmeleri çatışmaların yayılması ve Suriye’nin kimyasal silahlarının kontrolünü kaybetmesi olasılığı olarak tanımladı.

Birleşmiş Milletler, bu ayın başında Ürdün’de 100 bin Suriyeli mülteci bulunduğunu bildirmişti.

Bu arada İngiltere’de yetkililer terör eylemlerini desteklemek amacıyla Suriye’ye gitmeye çalıştıkları iddia edilen iki kişinin tutuklandığını duyurdu. Londra’daki Healthrow Havalimanı’nda tutuklanan bir erkek ve bir kadının kimlikleri açıklanmadı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague konuya ilişkin ayrıntı vermedi ancak 19 aydır süren çatışmalara katılmak üzere aralarında İngiliz vatandaşlarının da bulunduğu yabancıların Suriye’ye gitmeye çalıştıklarını söyledi.
XS
SM
MD
LG