Erişilebilirlik

Gençken Egzersiz Yapmak Yetişkinlikte Zihinsel Bozuklukları Önlüyor


Gençken Egzersiz Yapmak Yetişkinlikte Zihinsel Bozuklukları Önlüyor

Araştırmalara göre, bluğ çağındaki gençlerin egzersiz yapmaları, yetişkin yıllarında zihinsel faaliyet ve becerilerini geliştiriyor. Zihinsel noksanlık ve becerilerin kaybını konu alan yeni bir araştırmaya göre gençken aktif olmak ve spor yapmak, yetişikinlikte zihinsel becerilerin daha yüksek olmasını sağlıyor.

Amerika’da yapılan araştırma, 65 yaş üzerindeki 9 bin kadını kapsıyor. Araştırmaya katılan kadınların bluğ çağındaki, 30 ve 50 yaşlarındaki ve daha yaşlı dönemlerindeki fiziksel faaliyetleri ve etkileri incelendi.

Araştırmayı Kanada’daki Sunnybrook Sağlık Bilimleri Merkezi’nden Laura Middleton yönetti. Middleton’a göre, düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin, yaşamlarının ilerki yıllarında zihinsel kayba uğrama riskinin daha düşük olduğu görüldü. Ancak zihinsel becerileri korumada özellikle bluğ çağında yapılan spor faaliyetleri çok daha büyük önem taşıyor.

Laura Middeton, fiziksel aktivitenin gençler üzerinde uzun vadeli iki etkisi olduğunu söylüyor. Öncelikle egzersiz, beyne kan ve oksijen taşıyan damarları güçlendiriyor. İkinci olarak da egzersiz, beynin kendi kendini onarma becerisini güçlendiriyor.

Bu araştırmanın sonuçlarını Amerikan Geriatri Birliği’nin yayın organı olan dergide bulmak mümkün.

Haftada sadece bir kez egzersiz yaptığını söyleyen kadınların bile yapılan testler sonucunda zihinsel beceri kaybının daha az olduğu görüldü. Egzersiz miktarıyla zihinsel beceri kaybının boyutu arasında güçlü bir bağ bulunmadı. Ancak gençliğinde bol egzersiz yapanlarda görülen zihinsel beceri eksikliğinin çok daha az olduğu belirlendi.

Laura Middleton, yapılan diğer araştırmaların, egzersiz ve zihinsel beceriler arasındaki bağın kadınlarda, erkeklere oranla daha güçlü olduğunu söylüyor. Ancak uzman yine de gençlerin fiziksel aktivitelerine ilişkin bulguların erkeklere de uymaması için bir neden olmadığını söylüyor.

XS
SM
MD
LG