Erişilebilirlik

Genç Amerikalılar Eski Kuşağın İzinden Gidiyor


Genç Amerikalılar Eski Kuşağın İzinden Gidiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
Linki indirmek için
Yiyeceklerini kendi yetiştiren, kıyafetlerini kendi diken, kısacası büyükanne ve büyükbabaları gibi bir hayatı tercih eden “evcimen” genç Amerikalıların sayısı artıyor. Amerika’nın Sesi muhabiri Julie Taboh’nun haberine göre, henüz istatistiki veriler olmasa da, bazı uzmanlar “her işi kendin yap” eğiliminin 40 yaş altı kesimde ivme kazandığını belirtiyor.

Shannon Kline ve kızı Alice, ailenin sebze bahçesinden yazın son mahsullerini topluyor.

Kocası Geoff Delanoy da toprağı sonbahar ekimine hazırlıyor.

Baltimore’da yaşayan bu aile için hayatın anlamı doğaya yakın yaşamak.

Shannon Kline, “Gıdamızı kendimiz yetiştirmeyi tercih ediyoruz çünkü yediklerimizin içinde neler olduğunu bilmek istiyoruz,” şeklinde konuşuyor.

Kline iki kızının kıyafetlerini de kendi dikiyor.

Kline, “Organik pamuk çok yumuşak ve biliyorum ki çocuklarımın derisine zarar vermeyecek. Kızlarım kıyafetlerini benim dikmemden memnun. Büyük kızım bununla övündüğünü söylüyor,” şeklinde konuşuyor.

Kline, diktiği çocuk kıyafetlerini aynı zamanda internet üzerinden ve sergilerde satıyor.

Evden çalışmak, Kline’a kızlarıyla zaman geçirme olanağı da tanıyor.

Kline, bugünlerde, Alice’le cilt kremi yapmaya da başlamış.

Kline, “Aslında burada yaptığımız iş çok zahmetli. Ama buna değer çünkü ailemle yan yana çalışıyorum ve kızım büyüdüğünde yaşadığımız bu anları hatırlayacak,” diyor.

Kline, eski kuşakların evcimen hayat tarzını benimseyen ve sayıları giderek artan genç Amerikalılardan sadece biri.

Yazar Emily Matchar, Skype üzerinden yaptığımız bir söyleşide, “Yeni Evcimenlik” adını verdiği hareket hakkında bir kitap yazdığını söyledi: “İnsanlar bilgisayarları başında çok fazla zaman geçiriyor. Dolayısıyla, elleriyle bir şeyler üretmek, eski moda gibi görünen veya eski kuşaklarla iletişim kurmalarına yardım eden şeyler yapmak çok çekici geliyor.”

Sosyolog Betsy Greer’a göre, iletişim bu hareketin büyümesinde kilit bir rol oynuyor: “Bir şeyleri ellerimizle üretirken düşünmek için vaktimiz oluyor. Bu da hem kendimizle hem de etrafımızla iletişim kurmamızı sağlıyor.”

Shannon Kline da aynı fikirde: “Dikiş diken, konserve gıda üreten ve bahçıvanlık yapan pek çok kadın tanıdım ve hepsi bunları severek yapıyor.”

Bu, birçok Amerikalının, günümüzün hızlı temposunda kaybettiğini düşündüğü bir duygu.
XS
SM
MD
LG