Erişilebilirlik

Gelir Dağılımındaki Eşitsizlik Sürüyor


Gelir Dağılımdaki Eşitsizliğe Çözüm Bulunabilir mi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00
Birçok uzman, Amerika’da zenginler ve yoksullar arasındaki gelir uçurumunun çok derin olduğunu söylüyor. Gelir uçurumuna neden olan etkenlerle ilgili farklı görüşler var. Konuyu, Birliğin Durumu konuşmasında da dile getiren Başkan Obama’nın gelir adaletsizliği konusunda neler yapacağıysa merak konusu.

Ameyah, annesinin faturaları neden ödemesi gerektiğini anlamıyor.

İki yakasını biraraya getirmeye çalışan Tiffany Beroid’in ise aklı fikri borçlarını ödemekte.

Tiffany, perakende devi Walmart’ta asgari ücretle yarım gün çalışıyor. Tam zamanlı bir işe giremiyor çünkü iki kızına bakıcı tutacak parası yok.

Eşi kısa süre önce işten çıkarılan, kendisine ‘çalışan yoksul’ diyen Tiffany, eve gelir getiren tek kişi: ”Eşimin işten çıkarılması hepimiz için çok zor oldu. Şimdi daha çok çalışmak zorundayım. Hiçbir şeye para yetiştiremiyoruz. Kızların bebek bezi ve diğer ihtiyaçlarını aldıktan sonra para tükeniyor.”

Tiffany, Maryland eyaletinin Prince George’s ilçesindeki Walmart mağazasında çalışıyor. Bu mahallede butikler, pahalı mağazalar yok.

Ancak 29 kilometre ötedeki lüks Chevy Chase semti, bambaşka bir Maryland portresi sunuyor.

Semt sakinleri, buraya, Los Angeles’ın ünlü lüks alışveriş merkezi Rodeo Caddesi’nden esinlenerek ‘Maryland’ın Rodeo’su’ diyor. Chevy Chase, parası olanlara hitap eden lüks markaların mağazalarıyla dolu.

Bu semtteki evlerin ortalama fiyatı son on yılda iki katına çıkarak 1 milyon doları bulmuş.

Berkeley’deki California Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre Amerikan nüfusunun en zengin yüzde 1‘lik kesiminin maaşları son üç yılda yüzde 30 arttı. Diğer herkesin maaşlarındaki artışsa sadece yüzde yarım.

Peter Cappelli, Pennsylvania Üniversitesi Wharton İşletme Fakültesi’nden.

Cappelli’ye göre gelir uçurumunun nedeni, finans sektöründeki maaşların şişirilmesi ve birçok iş kolu yurtdışına taşınması.

Peter Capelli, ”Esas büyük soru şu: kuralların değişmesine neden olan ve durumu, zaten zengin olanların lehine çeviren bazı şeyler mi oluyor?”

Chevy Chase’de yaşayanlar farklı düşünüyor.

Bu kadın, ”Son birkaç yıldır ekonomik kriz nedeniyle çok sayıda kişi işini kaybetti,” şeklinde konuşuyor.

Bu adam ise, ”Bu, bazılarının açgözlülüğü yüzünden oldu,” diyor.

Tiffany Beroid, asgari ücretin artması için mücadele veriyor. Walmart’a göre ücretler, ortalamanın üzerinde. Walmart özel sektör olduğu için Başkan Obama’nın asgari ücretlerin artmasını sağlayacak kararnameden etkilenmeyecek.

Başkan Obama asgari ücretin tüm çalışanlar için artmasını istemiş ancak Kongre, yüksek ücretlerin işten çıkarmaları tetikleyeceğini öne sürmüştü.

Cappelli’ye göre asgari ücreti arttırmak, kısa vadeli bir çözüm: ”Kimse yoksullara yardım etmenin en iyi yolunun asgari ücreti arttırmaktan geçtiğini iddia edemez, ama bu yapılacak. Çünkü asgari ücreti arttırmak, yepyeni bir program oluşturup uygulamaktan daha kolay.”

Peter Cappelli, Amerika’nın gelecek nesillere ve orta sınıfı korumaya odaklanması gerektiğini söylüyor.
XS
SM
MD
LG