Erişilebilirlik

Geleneksel Çin Tıp Bilimi Batı'da Daha Çok Rağbet Görmeye Başladı


Geleneksel Çin Tıp Bilimi Batı'da Daha Çok Rağbet Görmeye Başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

İşe yarasın ya da yaramasın, akupunktur gibi geleneksel Çin tıp bilimi, tüm dünyada giderek daha fazla kullanılmaya başladı. Bazı bilimsel kanıtlar da çiçekler ve bazı çaylarda bulunan doğal bileşenlerin yapıcı etkisini ortaya koyuyor. Bu doğal bileşenler, Aspirin’in içinde de bulunan ve söğüt ağacı kabuğundan elde edilen bir maddeyle aynı etkiye sahip. Ancak Çin’in bitkisel ilaçlarına olan talebin giderek artmasıyla beraber, sahtekârlığın arttığı ve doğada bulunan bu bitkilerin de giderek azaldığı görülüyor.

Avya çekirdeği Çin’de dengesiz beslenmeden öksürüğe kadar birçok farklı hastalıklarda kullanılıyor.

Manolya kabuğu ve tomurcuğu da depresyonla astıma karşı kullanılıyor.

Bu ürünleri toplamak ve satmak giderek büyüyen bir iş sahasına dönüşse de, araştırmacılara göre, piyasada bulunan kalitesiz ürün de bir o kadar çok.

Bu nedenle İngiltere’deki bilim adamları, tedavilerine geleneksel ilaçları da eklemek isteyen doktorlara bir kılavuz hazırladı.

Bu tür terapilerin etkilerini giderek daha fazla öğrenen batılı doktorlar, yazdıkları reçetelerde kullanılan ürünlerin kalitesini yeterince ölçemiyor.

Bu, Çin’de o kadar da büyük bir sorun teşkil etmiyor çünkü Çinli doktorlar geleneksel ilaçlarla uzun süredir çalışıyor.

Ancak Batı’daki doktorlar bu konuda yetersiz.

Örneğin kral tacı çiçeği. Bu bitkinin soğanı öksürük ve bronşit gibi hastalıklara karşı kullanılıyor. Ancak bu bitkiyi tanımayan biri için sahtesini gerçeğinden ayırmak çok zor.

Leon hazırladıkları kılavuzun, daha fazla doğal ilaç kullanmak isteyen doktorlara yeterince yardımcı olacağını umuyor.

XS
SM
MD
LG