Erişilebilirlik

Geçici Olarak Kapatılacak Kafelerin İşletmecileri ve Müşterileri Ne Diyor? 


Geçici Olarak Kapatılacak Kafelerin İşletmecileri ve Müşterileri Ne Diyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Geçici Olarak Kapatılacak Kafelerin İşletmecileri ve Müşterileri Ne Diyor?

İçişleri Bakanlığı, Corona virüsü salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla bugün yeni önlemlerle ilgili bir genelge yayımladı. Bakanlık, 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, nişan-düğün salonu, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi gibi umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin faaliyetlerinin, bu gece 24.00 itibariyle geçici olarak durdurulacağını açıkladı.

VOA Türkçe, İstanbul’da bu gece yarısı uygulamaya geçecek olan önlemler çerçevesinde kapatılacak kafelerin işletmecileri ve müşterilerinin konuyla ilgili görüşlerini aldı.

Mücahit Dülek: ‘Devlet bize yardımcı olsun. Yoksa kapatıp gideceğiz’

Kafe işletmecisi Mücahit Dülek, yeni açtıkları mekanlarının bu kararla birlikte olumsuz yönde etkileneceğini söyledi.

Dülek, “Bu karar bizi çok etkileyecek. Biz daha yeni bir mekan açtık. Buranın kirası 4000 TL. Daha yeni yeni müşteri oturtmaya çalışıyorduk. Bu durum bizi çok etkileyecek. Biz de kendi sağlığımızı düşünüyoruz. Devlet bize yardımcı olursa seviniriz. Yoksa ne yapalım. Kapatıp gideceğiz” dedi.

Adem Yaman: ‘Bugün kapatılacağı için son defa oynamaya geldim’

Kafede oyun oynamaya gelen Adem Yaman’sa kapatma kararını doğru bulduğunu ifade etti.

Yaman, “İtalya’daki durumu da Çin’deki durumu da biliyoruz. Bence kapatılması mantıklı bir durum. Bugün kapatılacağı için son defa oyun oynuyorum. Artık evden çıkmayacağım” şeklinde konuştu.

Başka bir kafe müşterisi Zafer Tekin, haftanın bir günü stres atabilmek için arkadaşlarıyla kafede buluştuğunu söyledi.

Tekin, “Önlem alınacaksa genel olarak önlem alınması gerekir. Bir sürü fabrika var. Eğer alınacaksa bunlara da önlem alınsın ki biz de kendimizi daha güvende hissedelim. Şimdi sadece kahvehaneleri kapatıyorlarsa bence bir çelişki var” dedi.

Adem Karakoç: ‘Devletin işletmeleri düşünmesi gerekiyor’

25 yıldır kıraathane işletmecisi olan Adem Karakoç, “Bu olay bütün herkesi etkileyecek. Devletin burada işletmeleri düşünmesi lazım. Bunun kirası var, işçisi var. Devletten destek bekliyoruz ama kapatmak zorundayız. Çünkü hastalık birisine bulaştığı zaman bu sorumluluğu taşıyamazsın. O yüzden devletin kurallarına uymak zorundayız.” dedi.

Karahan: ‘Açıkken geliyor insan. Kapatıldığında mecburen evde kalacağız’

Özel sektörde çalışanı Ahmet Karahan, kapatılma kararının gerekli olduğunu belirtti.

Karahan, “Burada insan sağlığı önemli. Kapatılması bence doğal. Gerekli olan da bir şeydi. Bence daha önceden kapatılması gerekiyordu, açıkken geliyor insan. Kapatıldığında mecburen evde kalacağız” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG