Erişilebilirlik

Gazze'de Ölü Sayısı Yükseliyor


Gazze kentinde İsrail uçakları tarafndan bombalanan bir binanın enkaz

İsrail savaş uçakları Hamas militanlarının roket atışlarını durdurma Gazze’deki hedefleri bombalamaya devam ediyor.

İsrail ordusu Perşembe günkü hava saldırılarında roket rampaları ve yeraltı tünel şebekelerine ağırlık verildiğini ve 350 Hamas hedefinin daha vurulduğunu bildirdi.

Filistinli yetkililer ise üç günlük can kaybının son bombardımanda Han Yunus kasabasında bir binada ölen sekiz kişi dahil 76’ya yükseldiğini açıkladı. Ölenler arasında kadınlar ve çocuklar da bulunuyor.

Filistin Yönetimi başkanı Mahlut Abbas İsrail’i saldırılarda “soykırım” yapmakla suçladı.

İsrail’in Demir Kubbe adlı füze savunma sistemi gelen roketlerin çoğunu imha ederken Tel Aviv ve diğer kentlerde hava saldırısı alarmı devam ediyor. İsrail roket saldırılarında ölü ya da yaralı olmadığını bildirdi.

Öteyandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İsrail ve Filistinliler arasındaki çatışmaların artmasını, Ortadoğu’nun yıllardır karşı karşıya olduğu en kritik sınavlardan biri olarak niteledi

Ban, bölgenin yeni bir savaşı kaldıramayacağını, ama şiddet riskinin arttığını söyledi.

BM Genel Sekreteri dün gününün önemli bir kısmını krizi kontrol altına almak amacıyla dünya liderleriyle telefonda geçirdi.

Arap büyükelçiler, İsrail’i saldırganlıkla suçlayarak BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry dün İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu telefonla aradı, ayrıca Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ı da araması bekleniyordu. Amerika Dışişleri Bakanlığı görüşmelerle ilgili bilgi vermedi. Ancak yapılan açıklamada, Washington’un tüm taraflardan gerginliği azaltmalarının istendiği bildirildi.

Alman Die Zeit gazetesinde bir yorumu yer alan Başkan Barack Obama, çatışmaların taraflarından intikamdan kaçınarak, ölçülü ve anlayışlı hareket etmelerini istedi. Obama yazısında Ortadoğu’da “çift devletli çözüme” yönelik desteğini yineledi, tüm tarafların barış için risk alması gerektiğini savundu.

XS
SM
MD
LG