Erişilebilirlik

Gazze'de Ölü Sayısı 500'ü Geçti


Refah kentinde morgun önünde ölen yakınları için yas tutan Filistinliler

Gazze’de ölü sayısı 500’ün üzerine çıkar ve Pazartesi günü de yedi İsrail askeri daha öldürülürken Amerika ateşkes sağlama çabalarını arttırdı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail ile Hamas arasında iki haftadır devam eden çatışmaları sona erdirmek üzere Mısır’a gidiyor.

İsrail, Pazartesi günü Hamas’a ait 50 yerin hedef alındığını açıkladı. Bunlar arasında iki silah imalathanesi ve altı yeraltı roket rampası olduğu belirtildi. Hamas ise İsrail’e 50’nin üzerinde roket attı, yeraltı tünelleriyle savaşçılarını İsrail’e sokmaya çalıştı.

İsrail güvenlik güçleri bu militanlardan 10’unu öldürürken İsrail ordusu yedi askerin daha öldürüldüğünü açıkladı. Açıklamaya göre askerlerden dördü bir tünelden İsrail’e sızan bir grup militanın cip üstündeki İsrail askerlerine açtığı ateş sırasında öldü.

BM Güvenlik Konseyi de Gazze’de acilen ateşkes ilan edilmesi çağrısı yaptı, İsrail’in Hamas militanlarına karşı yürüttüğü kara ve hava operasyonu nedeniyle artan şiddetten kaygı duyulduğunu açıkladı.

Güvenlik Konseyi, olağanüstü toplantısının ardından dün gece yayınladığı açıklamada, sivillerin can güvenliğinin sağlanması gerektiğinin de altını çizdi.

Pazar, iki haftadır devam eden çatışmaların en kanlı günü oldu. En az 65 Filistinli ile 13 İsrail askeri öldü.

Filistin’in BM nezdindeki temsilcisi Riyad Mansur, Güvenlik Konseyi’nin Filistin halkına yönelik şiddeti kınayan ve can güvenliklerinin sağlanmasını öngören bir karar almasını beklediklerini söyledi.

İsrail’in BM nezdindeki Büyükelçisi Ron Prosor, olağanüstü toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, İsrail’in ancak Hamas’ın roket saldırılarını sona erdirmesi durumunda operasyonu sona erdireceğini söyledi.

Prosor, Gazze’de bir İsrail askerinin rehin alındığı haberlerini ise yalanladı, Hamas’ın bu yönde yaptığı açıklamanın gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Gazze’deki durumu Mısırlı yetkililerle görüşmek üzere Kahire’ye gitti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Amerika ve müttefiklerinin şiddetin daha da tırmanmasından endişe duyduklarını söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon de Katar’da Filistin Lideri Mahmud Abbas’la yaptığı görüşmede aynı kaygıyı dile getirdi. Ban, ateşkes sağlanması için bölgede ilgili ülkeleri ziyaret ediyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, sürekli atılan bombalar nedeniyle halkın ulaşamadığı Gazze’deki tesislerinin kapasitesinin çok altında çalıştığını açıkladı. Örgüt, çalışanlarının, yaralıları kurtarmaya çalışan iki yardım görevlisinin öldürüldüğüne tanık olduğunu da bildirdi. Ayrıca, örgüte ait bir aracın 300 metre öteden hedef alındığını da duyurdu.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG