Erişilebilirlik

Gazze'de Çatışmalar Yeniden Başladı


Gazze kentinde son İsrail hava saldırısında yıkılan bir bina

BM, Gazze’de beş saatlik insani ateşkesin sona ermesinden sonra İsrail’in hava ve Hamas’ın roket saldırılarının yeniden başladığını açıkladı.

BM’in Filistin bölgesi İnsanı Yardım Koordinatörü James Rawley Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada geçici ateşkese büyük ölçüde uyulduğunu ancak sona erir ermez saldırıların yeniden başladığını belirtti.

Beş saat süren ateşkes, Gazze halkının acil ihtiyaçlarını temin etmesini, hasar tespiti yapmasını ve tıbbi yardım almasını amaçlıyordu.

İsrail, Hamas’ı ateşkes yürürlüğe girdikten sonra üç havan mermisi ateşlemekle suçladı. İsrail ordusu havan mermilerinin İsrail’in güneyinde Eşkol kentine düştüğünü bildirdi.

İsrail, ateşkes süresinde Filistinli militanlardan gelebilecek roket saldırılarına karşılık vereceği uyarısında bulunmuştu. Ancak havan saldırısına bir karşılık verilmedi.

Öteyandan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman Gazze’deki Hamas militanlarıyla kapsamlı bir ateşkes anlaşmasına varılmadığını açıkladı. Daha önce tarafların anlaşmaya vardıkları bildirilmişti.

Lieberman Perşembe günü bir grup yabancı diplomatla görüşürken anlaşma haberlerini yalanladı.

Oysa daha önce bir İsrailli yetkili kapsamlı ateşkes anlaşmasının Cuma günü yerel saatle sabah 6.00’da başlayacağını açıklamıştı.

Hamas da, İsrail ile bir ateşkes anlaşmasına vardığını yalanladı.

Filistinli yetkililer, İsrail’in geçen hafta Gazze’ye başlattığı hava operasyonunda toplam 227 kişinin öldüğünü bildiriyor. Çarşamba günü İsrail’in Gazze plajına düzenlediği hava saldırısında oyun oynayan dört çocuk hayatını kaybetti.

Çocukların ölümüne yol açan patlama, televizyon kameralarınca kaydedildi.

İsrailli yetkililer, çocukların ölümünü “trajedi” diye niteledi ve soruşturma açılacağını bildirdi. Ancak İsrail, Hamas militanlarının kasıtlı olarak sivillerin yoğun olduğu noktalardan füze attığını ve suçsuz insanları kalkan olarak kullandıklarını savunuyor.

İsrail, roketleri fırlatıldıkları andan itibaren tespit eden, dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemlerinden birine sahip. Uçaklar gelişmiş radarların da yardımıyla füze rampalarını dakikalar içinde bulup vurabiliyor. Bununla birlikte vurulan hedeflerde büyük sivil kayıplar da yaşanıyor. Hamas’ın bu rampaları kasıtlı olarak sivil alanlara yerleştirdiğini iddia eden İsrail, örgütün savaş suçu işlediğini savunuyor.

XS
SM
MD
LG