Erişilebilirlik

Gazze'de Ateşkes


İsrail ve Filistinliler Mısır aracılığıyla birbirlerine ateşkes mesajları göndererek Gazze’de yeni bir savaşın eşiğinden döndü.
Beş gündür süren roket ve hava saldırılarından sonra varılan ateşkes anlaşması çatışmaların topyekun savaşa dönüşmesini önledi.

Gazze’deki Hamas başbakanı İsmail Haniye, ana silahlı grupları büyük bir sorumluluk göstererek Pazartesi akşamı ateşkesi kabul ettikleri için kutladı.
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise Kudüs’te güvenlik kabinesinin bakanlarıyla görüştü. Bu bakanlardan Benny Begin, çatışmaların durduğunu doğruladı ancak uyuşmazlığın hala tam çözülmediğini söyledi.

Gazze’den İsrail’in güneyine hala devam eden roket atışları bölgeye yönelik bir İsrail askeri operasyonunu yeniden gündeme getirmişti.
Son beş günde Gazze’den İsrail’in güneyine 115 roket düştüğü bildiriliyor.

İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu Gazze sınırında çatışmaların tırmanması üzerine ülkesinin şiddetli karşılık vermeye hazır olduğunu açıklamıştı.
Netahyahu Pazar günü kabine toplantısında yaptığı konuşmada İsrailin saldırı girişimleri karşısında seyirci kalmayacağı uyarısında bulunmuştu.
Gözlemciler 22 Ocak’ta yapılacak İsrail seçimleri öncesi Başbakan Netanyahu’nun zayıf görünmek istemeyeceği görüşünde.

Pazar günü bazı Filistinli militan grupların Gazze’den İsrail’e açtıkları roket ve havan ateşine Hamas da katıldı. Açılan ateşde dört İsraillinin yaralandığı bildiriliyor. Cumartesi günü Filistinli militanlar sınırda devriye gezen bir İsrail askeri aracına ateş açarak dört İsrailli askeri yaralamıştı. İsrail buna iki gün ard arda hava saldırılarıyla karşılık vermişti. İsrail hava saldırılarında altı Filistinli ölmüştü.

Cumartesi günü İsrail’in güneyindeki sınır kasabalarına açılan ateşin sorumluluğunu Filistin Halk Kurtuluş Cephesi adlı grubun askeri kolu üstlendi.

İsrail’in 2008 yılında 1,400 Filistinlinin ölümüyle sonuçlanan askeri operasyonundan beri zaman zaman çatışmalar çıkmasına rağmen Gazze sınırında şiddet düzeyi büyük ölçüde azalmıştı.
XS
SM
MD
LG