Erişilebilirlik

Gazze'de Ateşkes Yine Bozuldu


Gazze kentinde İsrail hava saldırısı sonrası dumanlar yükselirken

Gazze'den İsrail'e roket atılması üzerine İsrail savaş uçakları Hamas hedeflerini bombalarken Başbakan Netanyahu Kahire'deki görüşmecilere geri dönme emri verdi

Gazze’de bir günlük ateşkesin sona ermesine saatler kala İsrail’e üç roket atılması üzerine İsrail savaş uçakları Hamas militanlarını bombaladı.

Başbakan Benyamin Netanyahu roket atışları üzerine Kahire’deki İsrailli görüşmecilere geri dönmeleri emri verdi.

İsrail ve Filistinli görüşmeciler Gazze’deki çatışmaları sona erdiren kalıcı bir anlaşmaya varma amacıyla ateşkesi 24 saat daha uzatmıştı.

İsrail askeri sözcüsü Gazze’den atılan roketlerin Birşeba kenti yakınlarında boş bir araziye düştüğünü, cankaybı olmadığını açıkladı.

Taraflar Mısır’ın arabuluculuğunda yürütülen görüşmelerde kalıcı bir anlaşma şansını canlı tutmak için geçen hafta beş günlük yeni bir ateşkesi kabul etmişti. Ancak ateşkes Pazartesi geceyarısı sona ererken taraflar yine bir kalıcı anlaşmaya varamadı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu anlaşmanın mutlaka Hamas’ın roket atışlarına son vermesi ve İsrail’in güvenliğini sağlaması gerektiğini söylüyor.

Hamas ise, İsrail ve Mısır 2007’den bu yana uygulanan Gazze ablukasını tümüyle kaldırmadan mücadeleden vazgeçmeyeceğini bildiriyor. Görüşmelerde sadece iki sınır geçişini açmayı kabul eden İsrail ablukayı tümüyle kaldırmak için Hamas’ın silahsızlandırılmasını şartkoşuyor.

Bir aydan fazla devam eden çatışmalarda çoğu sivil 1,950 Filistinli öldü. İsrail de 64 asker ve üç sivil kaybetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 20 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:41 0:00
XS
SM
MD
LG