Erişilebilirlik

Gaziantep'te Bomba Yüklü Araçla Saldırı


Saldırılar sonrası güvenlik güçleri olay yerinde incelemelerde bulunuyor

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne bombalı araçla düzenlenen saldırıda iki polis yaşamını yitirdi. Saldırıda 19 polis 4 sivil de yaralandı.

Gaziantep güne patlamayla başladı. Saat 9.30 sıralarında Demokrasi Meydanı'nın bulunduğu bölgedeki Emniyet Müdürlüğü binalarının yakınında patlama meydana geldi. Görgü tanıklarının ifadelerine göre 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle çevresi bariyerle kapatılan Emniyet Müdürlüğü önündeki caddeye iki araç girdi. Barikatı aşarak içeri giren araçlardan birinden çevreye ateş açıldı. Polislerin karşılık vermesiyle kısa süreli çatışma yaşandı. İkinci araç ise binaya 10 metre kala patlatıldı.

Patlamanın ardından bölgeye çok sayıda ambulans gönderildi. Yaralılar, olay yerinden yapılan ilk müdahalenin ardından çevredeki hastanelere kaldırıldı. Saldırıda iki polis yaşamını yitirirken, 19 polis ile 4 sivil yaralandı.

Patlama, emniyet müdürlüğünün yanısıra çevredeki binalarda da hasara yol açtı. Olay bölgesi yaya ve araç trafiğine kapatılırken, polis olay yerinden kaçan ikinci aracın peşine düştü. Çevredeki iş yerleri de güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı. Olaydan sonra ortaya çıkan patlama anı görüntülerinde, patlamadan sonra büyük bir alev topunun oluştuğu görülüyor.

1 Mayıs kutlamaları iptal edildi

Patlamanın ardından kentte bugün yapılacak olan 1 Mayıs kutlamaları da iptal edildi. Sendikalar, STK'lar ve siyasi partiler patlamanın ardından tüm üyelerini SMS mesajı ile uyararak kutlamaların saldırılar nedeniyle iptal edildiğini duyurdu.

Bu arada saldırı ile ilgili polisin istihbarat aldığı öğrenildi. Saldırı istihbaratı nedeniyle dün gece emniyette üst düzey yöneticilerin katıldığı bir toplantı yapıldığı belirtilirken, toplantıdan sonra tüm birimlerin uyarıldığı ifade edildi.

Gaziantep Valiliği da olayla ilgili şu açıklamayı yaptı “İl Emniyet Müdürlüğü binasının da bulunduğu 36004 nolu cadde üzerinde bomba yüklü bir araç infilak ettirilmiştir. Saldırıda 1 polis memurumuz şehit olurken, 19 polis ve 4 sivil vatandaşımız yaralanmıştır.”

Saldırıda şüpheler IŞİD üzerinde toplanırken, saldırganın İsmail Güneş olduğu açıklandı. IŞİD'le bağlantılı olduğu öne sürülen Güneş'in saldırıda kullandığı aracın da kiralık olduğu bildirildi.

Kentte ayrıca sahte ambulansla yeni bir saldırı yapılacağı bilgisi üzerine tüm polis birimleri uyarıldı. Bu arada Türkiye Basketbol Ligi’nde oynanacak Royal Halı Gaziantep-Fenerbahçe maçı da ertelendi.

XS
SM
MD
LG