Erişilebilirlik

Gaziantep’te 8 Mart Kadınlar Günü Etkinliği


Gaziantep’te 8 Mart Kadınlar Günü Etkinliği
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00

Tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde Gaziantep'te farklı siyasi parti, STK, kuruluş, platform ve girişimlerden bir araya gelen yaklaşık 250 kadın pankartlar açarak sloganlar eşliğinde kutlama yaptı.

Şahinbey ilçesinde bulunan Kırkayak Parkında geniş güvenlik önlemleri içerisinde toplanan kadınlar, zılgıt çalarak, slogan atarak halaylar çekti. 8 Mart Kadınlar Günü etkinliğine Gaziantep Demokratik Kadın Platformu çatısı altında Eğitim-Sen, SES, Tümbel-Sen, BES’in yanı sıra siyasi partilerden HDP, CHP, EMEP, SYKP, üniversite öğrencileri bir de İnsan Hakları Derneği (İHD) katıldı.

Etkinlik Sonrası VOA Türkçe ’ye konuşan Eğitimsen Kadın Sekreteri Elif Söyleyici, 8 Mart’ın kadınlar için çok değerli bir gün olduğunu ifade ederek “Bugün dünyadaki bütün kadınların sorunlarını kamuoyu ile paylaştığı gün, bu gün kadınların kaybettikleri haklarının tekrar kazanımı için kamuoyunu bilgilendirdikleri gün. Biz de Gaziantep Demokratik Kadın Platformu olarak, alanlara çıktık. Yürümek de isterdik ancak valilikten izin çıkmadı, sadece basın açıklaması yapmamıza izin verildi. Gaziantep Kırkayak parkında Kadın Platformu çatısı altında Kesk bileşenleri, yani Eğitim-Sen, SES, Tümbel-Sen, BES’in yanı sıra siyasi partilerden HDP, CHP, EMEP, SYKP, üniversite öğrencileri bir de İnsan Hakları Derneği (İHD) katıldı. Burada evdeki, sokaktaki, eğitimdeki, sağlıktaki, iş yerlerimizdeki sorunlarımızı dile getirmek için toplandığımız bir gündü. Geniş katılımlı, çok verimli geçti. Kadınlar gerçekten artık savaşsız, sömürüsüz ve ekonomik krizin olmadığı, barış içinde bir dünyayı haykırdığımız bir gündü. Bu anlamda bileşenlerim adına basın mensubu arkadaşların da aralarında olduğu katılan herkese teşekkür ederim’’ diye konuştu.

Gaziantep’teki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği yapılan basın açıklamasının ardından sona ererken, toplanan kalabalığın yürüyüş yapmasına valilik talimatı gereği güvenlik güçlerince izin verilmedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG