Erişilebilirlik

'2015 Gazetecilik Dünyası İçin Çok Trajik Bir Yıl Oldu'


Geçtiğimiz günlerde bir Amerikalı muhabirle tercümanının Afganistan’ın güneyinde öldürülmesi, gazeteciliğin dünyanın en tehlikeli mesleklerinden biri olduğunu yeniden gözler önüne serdi. Bazı gazeteciler savaş bölgelerinde bazıları da şiddet olaylarının haberini yaparken hayatlarını kaybediyor. Ayrıca suç çetelerinin, farklı siyasi grupların ve teröristlerin hedeflediği gazeteciler de var. Geçen yıl dünyada toplam 70 gazeteci hayatını kaybetti. Görev başında ölen gazeteciler, Washington’daki bir anma töreniyle hatırlandı.

Washington’daki Newseum adlı gazetecilik müzesinde, 2015 yılında görev sırasında hayatını kaybeden 11 ülkeden toplam 20 gazeteci için bir anma töreni düzenlendi.

Newseum'dan Jeffrey Herbst, “2015, gazetecilik dünyası için çok trajik bir yıl oldu. Bütün kayıpları temsil etmek üzere 20 gazeteci seçtik. Bu, önceki yıllara göre daha yüksek bir sayı” diyor.

20 kurbanın ismi, 1837 yılından bu yana görev başında hayatını kaybeden 2.300 medya mensubunun ismini taşıyan Gazeteciler Anıtı adlı iki katlı cam yapıya eklendi.

Gazetecilerden sekizi, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan terör saldırısında öldü. Fransa’nın Washington büyükelçisi, ifade özgürlüğünün terörle mücadele bahanesiyle kısıtlanmaması gerektiğini söyledi:

“Fransa basın özgürlüğünü sadece lafta bırakmıyor. Gerçeğe dönüşmesini sağlıyor. Basın organlarını, geçen Kasım ayında düzenlenen Paris saldırıları sonrasında yürürlüğe soktuğumuz olağanüstü hal uygulamasından muaf tutarak basın özgürlüğü ilkesini koruyoruz.”

Gazeteciler genellikle teröristler, iç savaşlarda çatışan gruplar veya bazı hükümetler tarafından öldürülüyor. Ancak Amerika’da gazeteciler çoğu zaman silahlı saldırganların kurbanı oluyor. 1976’da bir keskin nişancının kurbanı olan foto muhabiri Joseph Goulart’ın kızı Victory Horton da Newseum’daki anma törenine katılanlar arasındaydı.

Vicky Horton, “Anısına saygı duyuluyor. Sadece Amerika’da değil tüm dünyada insanlara çok şey veren insanlar hatırlanıyor. Bu da babamı kalbimde yaşatıyor” şeklinde konuşuyor.

Virginia eyaletinden muhabir Alison Parker ve kameramanı Adam Ward, yerel bir televizyon için çekim yaparken öldürüldü. Silahlı saldırganlar cinayetleri videoya çekip Internet’ üzerinde yayınladı. Parker’ın babası, silahların kontrolü için verilen mücadelenin, acısını biraz hafiflettiğini söylüyor:

“Keşke burada bulunmak için bir sebebim olmasaydı.”

Newseum’daki törende Bangladeş, Brezilya, Kongo, Irak, Meksika, Pakistan, Somali, Suriyeli ve Türkiye gibi ülkelerde görevleri başında öldürülen gazeteciler de anıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG