Erişilebilirlik

Gazeteci Rita Cosby Mesleğin Değişen Şartlarını Değerlendirdi


Gazeteci Rita Cosby Mesleğin Değişen Şartlarını Değerlendirdi

İnternetin günlük hayatın vazgeçilmezi haline gelmesi medya sektörünü de kökünden değiştirdi. Çoğumuz günlük haberleri bir gün gecikmeyle gazetelerden okumak yerine Internet üzerinden yayın yapan haber sitelerinden anında öğrenmeyi tercih ediyoruz. İnternet televizyon ve radyoyu da rekabette geri bıraktı. İstediğimiz programları, filmleri ve müzik yayınlarını internetten kolayca izleyebiliyoruz. Yeni medya ortamında gazetecilik de kolaylaştı. Bir haber için günlerce seyahat etmek ve araştırma yapmak yerine internetteki kaynaklardan yararlanmak mümkün. Hatta video konferanslar aracılığıyla ofisinizden çıkmadan dünyanın bir ucundaki biriyle ropörtaj yapabilmek de artık kolay. Yeni medyanın bir çok klasik meslek heyecanını gölgelediği bu günlerde Amerika’nın Sesi Televizyonu’ndan Evrim Bunn Amerikalı gazeteci Rita Cosby ile konuştu. Cosby uzun televizyon kariyeri boyunca Fox, MSNBC, CBS gibi büyük televizyon kanallarının haber merkezlerinde çalışmış ve bir çok ünlü siyasetçi ve sanatçıyla ropörtaj yapmış deneyimli bir yayıncı. Halen CBS televizyonunda yayınlanan Inside Edition adlı programda özel haber muhabiri olan Cosby, en büyük çıkışı Filistin eski lideri Yaser Arafat ve İsrail eski Başbakanı Ariel Sharon ile yaptığı röportajlarla yapmış.Bunn - Arafat’ın bizzat aradığı gazeteciler arasındaydınız o günlere ait izlenimlerinizi alabilir miyiz?

Cosby - Hem Sharon hem de Arafat gayet karizmatik kişilerdi. Arafat’la her ropörtajda tartışırdık. Ama yine de her zaman beni arar ve konuşmak isterdi. Bunun nedeni sanırım benim dürüst bir gazeteci olduğuma inanmasıydı. Zor sorular soracağımı bilirdi ama karşı tarafa da aynı zorlukta sorular yönelteceğimden emindi. Bir gazeteci olarak iki tarafın da bana güvenmesi büyük bir iltifattı.

Bunn - Sizce Arafat neden hep sizi arıyordu?

Cosby - Benim aracılığımla sesini dünyaya duyurabileceğini biliyordu. Ben haberlerin sansürsüz yayınlanması gerektiğine inanan bir gazeteciyim. Arafat bunu biliyordu. Bir keresinde beni aradı ve ‘İsrailliler karargahımı ateşe tuttu beni hemen canlı yayına alır mısın?’ dedi. Ben de kabul ettim. Canlı görüntülerle bağlandık gerçekten karargah ateş altındaydı. Bir ara Arafat “Bir dakika Colin Powell öbür hattan arıyor” diye beni beklemeye aldı. Anlaşılan o ki Dışişleri Bakanı Powell bizim yayını seyrediyormuş ve hemen İsraillileri arayıp ateşi durdurmalarını isteyeceğini haber vermek istemiş.

Bunn - Siz Sırp lider Slobodan Miloseviç ile hapisteyken görüşmüştünüz. Nasıl geçti bu görüşme anlatır mısınız?

Cosby - Dışardan bakınca herkes ropörtajların çok çabuk ayarlandığını zannediyor. Bazen mucizevi bir şekilde böyle oluyor ama bazen de bir ropörtaj için yıllarca uğraşmak gerekebiliyor. Miloseviç’le bir yılı aşkın bir süre röportaj yapabilmek için uğraştım. Bir gün ofiste otururken telefon çaldı. Arayan Miloseviç’ti. Lahey’de hapishanedeydi ve kendisine kötü davranıldığından şikayet ediyordu. Kendisini canlı yayına almayı teklif ettim, o da kabul etti. Canlı yayında sürekli kendisini savundu. Ben özür dilemesini sağlamak için uğraştım ama Miloseviç çok kızgın ve isyankar bir tutum içindeydi. Röportajın sonuna doğru gardiyanlarla kavga etmeye başladı. Sonradan öğrendik ki bizi gizlice aramış. Ertesi gün telefon kullanma hakkı elinden alındı.

Bunn - Ropörtaj yaptığınız isimler arasında Michael Jackson ve Mike Tyson da var. Haber seçmede kriterleriniz neler?

Cosby - Çoğu zaman uzun süre yapmak istediğim haber ya da görüşmek istediğim kişi üzerinde çalışıyorum. Bir çok muhteşem insanla karşılaşıyor olmanız bu işin en keyifli yanı. Dünya siyasetine yön veren isimlerle görüşmek çok keyifli ama Michael Jackson ya da Mike Tyson gibi karmaşık kişiliğe sahip ünlülerle konuşmak da çok güzel. Gazeteci olarak çoğu zaman sabah uyandığınızda o günün bir büyük olayı oluyor ve o olayın peşinde koşuyorsunuz ama bence en iyi haber, gazetecinin kendi bulup çıkardığı hikaye oluyor.

Bunn - Siz mesleğiniz boyunca bir çok televizyon kanalında çalıştınız. Bu kanallardan bazıları sağ, bazıları sol eğilimli. Çalıştığınız kurumun eğilimleri gazeteciliğinizi etkiledi mi?

Cosby - Hayır, hiç etkilemedi. Kanalların bazı yorumcuları vardır ve onların hangi görüşte olduğu bellidir. Ama gazeteciler için aynı şey şöz konusu olamaz. Ben çalıştığım her kanalın iyi çıkarılmış bir işe saygı duyduğuna şahit oldum. ‘Bu haberi yayınlamayalım’ diyen bir patronum olmadı. Bir haberin nasıl işleneceği konusunda tartışmalar tabii ki her haber merkezinde olur. Bir haber merkezinin temeli iyi haberdir. Üstelik çalıştığım herkes inandığım bir haber uğruna dişim ve tırnağımla savaşacağımı iyi bilir. Medya teknolojisi günden güne gelişiyor ve gazetecilik daha kolay yapılır hale geliyor. Ancak mesleğe gönül verenler için haber takip etmenin heyecanı ve hazzı bitecek gibi görünmüyor.

Bunn – Teşekkür ederiz.

XS
SM
MD
LG