Erişilebilirlik

Gastrik Bypass Şeker Hastalığına Çare mi?


Gastrik Bypass Şeker Hastalığına Çare mi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00
İki araştırma, kilo vermek için yapılan ameliyatlara yeni bir ışık tutuyor. İlk araştırma, gastrik baypas ameliyatlarının daha güvenli olduğunu, diğer araştırmaysa bu tür ameliyatların dünya çapında 300 milyon kişiyi etkileyen tip 2 şeker hastalığını tedavi edebileceğini gösteriyor.

Kilo verme ameliyatları Amerika’da yaklaşık 10 yıl önce rağbet görmeye başladı. Ameliyat, obezlerin kilo kaybetmesini ve daha sağlıklı yaşamalarını sağlıyor. Ameliyat olan bazı şeker hastalarıysa bu hastalıktan tamamen kurtuluyor.

Peki bu ameliyat güvenli mi? Bazı hastaların hayati tehlikesi olan enfeksiyonlara yakalandığı ve kan pıhtılaşması vakaları görüldüğü biliniyor. Eskiden gastrik baypas ameliyatları sadece hükümetin oluşturduğu sağlık programları kapsamında seçilen hastanelerde yapılabiliyordu. Bu hastanelerin yılda 125 gastrik baypas ameliyatı gerçekleştirmesi zorunluydu.

Yeni bir araştırma, ameliyatı bu hastanelerde olmanın fark yaratıp yaratmadığını inceliyor.

Araştırmanın başkanı olan Doktor Justin Dimick, Michigan Üniversitesi’nden. Doktor Dimick, ”Gastrik baypas ameliyatı yapan tüm hastanelerde alınan sonuçları karşılaştırdık. Ameliyat için belirlenen hastanelerde elde edilen sonuçlar öteki sağlık merkezlerinden çok farklı değildi,” şeklinde konuşuyor.

Araştırmasının sonuçlarını Amerikan Tabipler Birliği’nin dergisinde yayınlayan Doktor Dimick, elde edilen sonuçlarda araştırma başlamadan önce bile ilerleme olduğunu çünkü cerrahların eğitim programları sırasında çok önemli deneyimler edindiklerini söylüyor.

Araştırmacılar, gastrik baypas ameliyatlarının, kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak için pankreasın yeterli ensulin salgılamadığı tip 2 şeker hastalığını nasıl tedavi ettiğine yönelik ilk bulguları da elde etti.

Bu araştırmayı Cleveland Kliniği’nden Doktor Sangeeta Kaşyap yürüttü. Kaşyap, ”Gastrik baypas ameliyatları, pankreasın yeniden çalışmasını sağlıyor,” diyor.

Uzmanlar ameliyat olan hastaların yüzde 40’ında tamamen kilo vermeden bile pankreasın tekrar çalıştığını gördü. Doktor Kaşyap sindirim sisteminde ince bağırsağı safdışı bırakmanın yeniden hormon salgılanmasını sağladığını söylüyor.

Doktor Kaşyap, ”Metabolizmanın normal işlevini geri getirmesi için ince bağırsağı safdışı bırakmanın çok yararı var,” şeklinde konuşuyor.

Gastrik baypas ameliyatlarının en çok hangi hastalara yarar sağlayacağını anlamak için bazı hastaların şeker hastalığından nasıl tamamen kurtulduğunun incelenmesi gerekiyor.
XS
SM
MD
LG