Erişilebilirlik

İşgal Hareketi Amerikan Kongresi'nde


İşgal Hareketi Amerikan Kongresi'nde

Kongre’yi İşgal hareketine katılan binlerce eylemci herkese eşit iş ve gelir fırsatı mesajını iletmek üzere Washington’da. Üç gün sürecek eylem ve etkinlikler Kongre’de, işgalcilerin Kongre üyeleriyle görüşme talebiyle başladı.

Kongre’yi İşgal hareketine katılan binlerce eylemci herkese eşit iş ve gelir fırsatı mesajını iletmek üzere Washington’da. Üç gün sürecek eylem ve etkinlikler Kongre’de, işgalcilerin Kongre üyeleriyle görüşme talebiyle başladı. Göstericiler istihdam yasa tasarısının Kongre’de takılmasından ve diğer ekonomik sorunlardan şikayetçi.

Eylemciler sabah 9’da Washington’da Mall denilen parkta toplandı. Bin kadar işsiz göstericinin Washington’a gelme amacı Kongre’ye istihdam yaratması için baskı yapmak ve işsizlik sigortasının süresini uzatmak. Jeremy Collins Ohio eyaletinin Columbus kentinden gelmiş. Collins mikrofonlarımıza şunları söyledi:

”Burada çok sayıda seçmen toplanmış durumda. Hepsi kayıtlı seçmen. Eğer siyasetçiler yeniden seçilmek istiyorlarsa burada toplanan kalabalığı dinlemek zorundalar.”

Bu haftaki etkinlikler Kongre’nin istihdam yaratmada üzerine düşeni yapmadığına inanan bir grup kuruluş ve sendika tarafından düzenlendi. Birçok kişi, Amerika’nın ekonomik sorunlarını çözmek için istihdam yasasından daha fazlasının gerektiğine inanıyor. Ryan Isabel Florida’nın West Palm Beach kentinden. Isabel şöyle konuştu:

”İşgal eylemcileri daha çok reform talebinde bulunmalı. Ekonomimizin işleyişinde, toplumumuzda ve hükümet sistemimizde çok ciddi değişiklikler olmalı.”

Amerika’nın Sesi, Florida’nın güneyinden gelen ve Çay Partisi hareketinin muhafazakar üyesi, Milletvekili Allen West’le görüşmeye çalışan seçmenleri izledi. Çoğu eylemci Washington’a ilk kez geliyor ve ilk kez kendilerini temsil eden milletvekilleriyle görüşmeye çalışıyor.

Kendilerine milletvekilinin dışarıda olduğu, iki saat sonra geleceği söyleniyor. Dışarıda, girişte beklemeleri isteniyor. Görevlilerden biri dışarı çıkarken grup da büronun içinde beklemeye karar veriyor. Eylemcilerden biri de Holly Albert. Albert şunları söyledi:

”Allen West pes edip bizimle konuşuncaya kadar burada bekleyeceğiz. İki saat sonra geldiğinde onunla ekonomik sorunlar hakkında konuşacak, ihtiyaçlarımızı kabul etmesini isteyeceğiz.”

Ancak West’in yardımcıları kızmaya başlıyor. Sonunda personel şefi, yanında iki Kongre polisiyle çıkıp geliyor.

Yetkili ve polis, eylemcilerden iki kişiyle özel olarak konuşmak istiyor. Kısa süre sonra geri dönüyorlar.

Allen West üç eylemciyle yalnızca 10-15 dakika görüşecek. Geri kalanlar ya dışarı çıkacak ya da tutuklanacak. Kimi eylemciler milletvekilinin seçmenleriyle görüşmeyi reddetmesi yüzünden şaşkın. West'in yardımcıları kaygılı ve eylemcileri yatışıtırmaya çalışıyor:

”Milletvekili West sizi reddetmiyor, grubunuzun lideri olduğunu söyleyenlerle görüşüyor.”

Milletvekili West sonunda dört seçmenle görüşüyor. Görüşmeden hiçbir sonuç çıkmadığını öğreniyoruz. Bu da Washington’da uzlaşmaya varmanın ne kadar zor olduğunun bir göstergesi.

Amerika'da 2012 başkanlık seçim yılı ve Kongre üyelerinin seçmenleri dinlemekten başka çaresi olmadığı kesin.


XS
SM
MD
LG