Erişilebilirlik

Gabon'da Başarısız Askeri Darbe Girişimi


Gabon Devlet Başkanı Ali Bongo geçirdiği kalp krizi sonrası halen Fas'ta tedavi oluyor

Orta Afrika ülkesi Gabon’da sabah saatlerinde bir darbe girişimi yaşandı. Askeri yetkililer devlet radyosuna giderek bir bildiri yayınladılar. Bildiride geçirdiği kalp krizi sonucu Fas’ta tedavi olmakta olan Devlet Başkanı Ali Bongo’ya ilişkin güvensizlik dile getirildi.

Hükümetten yapılan açıklamada darbe girişiminde bulunan 5 askeri yetkiliden 4'ünün tutuklandığı birininse kaçtığı belirtildi. Darbe planının arkasında kimin olduğunun henüz tespit edilemediği kaçan askeri yetkilinin de arandığı ifade edildi.

Öte yandan darbe girişimine destek vermek üzere radyo binası önüne gelen yaklaşık 300 kişilik bir grubun da askerler tarafından göz yaşartıcı gaz kullanılarak dağıtıldığı açıklandı. Ülkede durumun şu an sakin olduğu açıklandı.

Sabah saatlerinde devlet radyosunda okunan bildiri sırasında kendisi Gabon Güvenlik Güçleri ve Vatansever Savunma Hareketi adlı grubun lideri olarak tanıtan Cumhuriyet Muhafızı Üstteğmen Kelly Ondo Obiang, Devlet Başkanı Bongo’nun yılbaşı gecesi yaptığı konuşmayla sorumluluklarını yerine getirebileceğine dair kuşkuları daha da arttırdığını söyledi.

Sosyal medyada yayınlanan bir videoda da Ondo Obiang, üzerinde askeri kıyafetler ve yeşil beresiyle radyo istasyonunda bildiriyi okurken görülüyor. Obiang bildiriyi okurken yanında iki silahlı asker de beklerken görülüyor. Bildiri yerel saatle devlet radyosundan sabah saat 4:30’da yayınladı.

Ondo Obiang, söz konusu darbenin, ülkede 31 Ağustos 2016 gecesi devlet Başkanı Bongo’nun tartışmalı seçimlerin ardından zafer ilan etmesinden sonra çıkan olaylarda, hayatını kaybeden vatansever gençler adına yapıldığını söyledi. Obiang, darbenin bu gençlerin hayatını kaybetmesine neden olan kişileri hedef aldığını belirtti.

Hükümete yakın bazı kaynaklar, devlet televizyonu binasının yakınlarında da silah seslerinin duyulduğunu ancak darbe girişiminde bulunanların, küçük bir askeri grup olduğunu söylediler.

59 yaşındaki Gabon Devlet Başkanı Ali Bongo, Ekim ayında geçirdiği kalp krizi sonucu Suudi Arabistan’da hastaneye kaldırılmış daha sonra da tedavisi için Kasım ayında Fas’a geçmişti. Bongo, halen Fas’ta tedavi görüyor.

Yılbaşı gecesi mesajında da Bongo sağlık sorunları hakkında bilgi vermiş ancak iyileşmekte olduğunu söylemişti. Konuşmasında bazen kelimeleri telafuz etmekte zorlandığı ve sağ kolunu hareket ettiremediği görülmüştü.

Bongo ailesi, petrol üreticisi ülke Gabon’da çeyrek yüzyıldır iktidarda bulunuyor. Ali Bongo da babası Ömer’in hayatını kaybettiği 2009 yılından bu yana iktidarda. Ancak 2016 yılında yeniden başkan seçildiği seçimler sonrasında seçimlerde hile olduğu iddialarıyla birlikte şiddet olayları yaşanmıştı.

Bongo seçimleri yaklaşık 6 bin oy farkla kazandı ancak hile olduğunu iddia eden protestocularla, polisin sokaklarda çatışması sonucu hayatını kaybedenler oldu.

Avrupa Birliği de seçimlerde bazı anormallikler olduğunu rapor etmişti. Örneğin Bongo’nun güçlü olduğu bölgelerden biri olan Haut-Ogoou’de oyların yüzde 95’ini aldığı açıklanmıştı.

XS
SM
MD
LG