Erişilebilirlik

G7 Ülkelerinde Corona Virüsü Nedeniyle Yoksullaşma Kaygısı 


Yeni bir ankete göre İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Amerika'da insanların yüzde 70'i, Corona virüsü salgını nedeniyle hane halkı gelirinin düşmesini bekliyor.

Avrupa'da salgının en yaygın olduğu ve en çok can kaybına yol açtığı İtalya'da Kantar Anketi'ne yanıt veren katılımcıların yüzde 82'si, salgının hane halkı gelirini etkilediğini ya da etkileyeceğini düşündüğünü kaydediyor. Bu oran, Amerika'da yüzde 74, İngiltere'deyse yüzde 70. Corona salgınının en az mali etki yaratacağını düşünenlerse Almanlar.

Ankete göre tüm G7 ülkelerinde insanlar, artık ellerini daha uzun süre yıkıyor.

İngiltere'de anket kalıtımcılarının sadece yüzde 28'i, artık evden daha çok çalışmaya başladıklarını kaydediyor. Katılımcıların yarısından biraz fazlasıysa yaşlı yakınlarını, arkadaşlarını ve akrabalarını ziyaretten kaçındıklarını söylüyor.

Anket, İngiliz Hükümeti'nin evden çıkmama uygulaması başlatmasından önce, geçen hafta internet üzerinden yapılmıştı.

Ankete göre maske takmaya başlayanların oranının yüzde 65 olduğu Japonya, G7 ülkeleri içinde en fazla maske kullanımı oranına sahip. Ancak Japonya, sosyal mesafe kurallarına uyma, elleri daha sık yıkama ve gereksiz sosyal temastan kaçınma gibi diğer önlemlere en az oranda uyulan ülke.

Öte yandan Almanya, Kanada ve İngiltere'de anket katılımcılarının yarısından fazlası, ülkelerindeki kamu hizmetlerinin Corona salgını ve salgının sonuçlarıyla başa çıkmaya hazırlıklı olduğunu düşünüyor. Kamu hizmetlerine güvenin en düşük olduğu ülke, yüzde 33'le Fransa.

Corona salgını nedeniyle 6 bin 800'den fazla insanın öldüğü İtalya'daysa ankete katılanların çoğu, toplum sağlığı, yerel sağlık hizmetlerinin erişilebilirliği, yaşlı ve savunmasız vatandaşların bakımı konusunda ”son derece endişeli” olduğunu belirtiyor.

Ancak ankete göre İtalya, tüm G7 ülkeleri arasında halkın hükümetin Corona pandemisine verdiği yanıttan en çok memnun olduğu ülke. İtalya'da hükümetten memnun olanların oranı yüzde 39, bu oran İngiltere'de yüzde 17, Japonya'daysa en düşük seviye olan yüzde 5.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG